Спеціальні потреби

Адвокати вдови Ґонґадзе оскаржуватимуть закриття справи проти екс-президента


Колишній президент Леонід Кучма
Колишній президент Леонід Кучма

Адвокати вдови журналіста Ґеорґія Ґонґадзе оскаржуватимуть закриття кримінальної справи проти екс-президента Леоніда Кучми, якого підозрювали в причетності до резонансного злочину. Про це заявила адвокат Мирослави Ґонґадзе Валентина Теличенко, коментуючи ухвалу, яка фактично блокує подальші спроби звинувачення виявити роль колишнього високопосадовця в справі про вбивство.

Аргументуючи вирок, суддя посилалася на заборону Конституційним судом враховувати зібрані незаконним шляхом докази. Мовляв, це робить нелегітимними записи в кабінеті екс-президента, зроблені співробітником служби охорони глави держави Миколою Мельниченком:

«Фактично єдиною підставою для порушення кримінальної справи є аудіозаписи розмов в кабінеті Кучми Л.Д., зроблені колишнім співробітником УДО Мельниченком М.І.(...) Розглядаючи зазначену підставу з позиції законності джерел отримання даних, судом встановлено, що зазначені аудіозаписи розмов отримані Мельниченком М.І. незаконним шляхом» – йдеться в ухвалі судді Галини Супрун.

Однак Теличенко назває рішення Печерського суду незаконним, зауважуючи, що навіть без записів Мельниченка, зібраних у ході досудового слідства даних достатньо, щоб порушити кримінальну справу проти колишнього президента:

«Скасування постанови про порушення кримінальної справи означає, що колишній президент Кучма не є таким, якого притягнуто до кримінальної відповідальності. Він більше не є обвинуваченим в цьому кримінальному процесі. Однак, на нашу думку, суддя вдалася до оцінки доказів, чого не можна робити на цьому етапі розгляду справи. Суддя також необ’єктивно підійшла до тих даних, на підставі яких порушено кримінальну справу. Вона не помітила ті докази, які їх було незручно помічати. Покази ж інших свідків, такі як плівки Мельниченка, вона оцінювала і вирішила вважати їх такими, що не можуть містити інформацію про наявність доказів ознак складу злочину в діях колишнього президента».

Втім, Теличенко визнає, що має сумніви у позитивному результаті апеляції:

«Постанова, яка сьогодні була оголошена в Печерському суді може бути оскаржена. Хоча в мене немає ілюзії, що апеляційний суд її скасує. Апеляційний суд в моїх очах давно себе скомпрометував. Якщо не буде скасовано постанову в апеляційному порядку, також я бачу перспективу оскарження її в касаційному порядку. В правовому полі перспектива скасування цього рішення є. Наскільки ця перспектива виглядає в умовах українського так званого правосуддя це – інше питання».

У Генпрокуратурі, яка й ініціювала порушення в березні цього року справу проти екс-презедента, також незгодні з рішенням суду. Там вважають, що мали достатньо матеріалів для відкриття провадження. Однак у відомстві поки що не повідомляють, чи подаватимуть апеляцію на постанову Печерського суду.

Сам екс-президент висловив задоволення рішенням про закриття проти нього кримінальної справи і закликав слідство продовжити пошуки замовників вбивства журналіста та організаторів прослуховування в його кабінеті. Мовляв, це має довести непричетність української влади до цих подій. Адвокат Валентина Теличенко каже, що законодавство залишає можливість знову порушити кримінальну справу проти екс-президента у випадку виявлення нових обставин.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG