Спеціальні потреби

Держсекретар США Гілларі Клінтон відвідала Україну


Державний секретар Сполучених Штатів Гілларі Клінтон у п’ятнцю зранку прибула до Києва. В українській столиці були заплановані її переговори як з урядовцями, так і з опозиційними політиками. Пані Клінтон зустрілася також із лідерами неурядових організацій. Основні теми переговорів – енергетика, співпраця з НАТО, свобода слова в Україні.

Свої зустрічі в Україні Гілларі Клінтон розпочала із Міністерства закордонних справ. Там вона із керівником відомства Костянтином Грищенком головувала на засіданні Українсько-Американської комісії зі стратегічного партнерства.

Характерно, що саме напередодні візиту держсекретаря Верховна рада ухвалила закон, яким закріплюється позаблоковий статус України. Таким чином Київ остаточно відмовився від наміру стати членом НАТО. Коментуючи це рішення парламенту, Гілларі Клінтон дала зрозуміти, що Сполучені Штати не вважають, що Україна повинна вибирати між співпрацею або із Заходом, або із Росією:

«Щодо НАТО, я хочу чітко сказати: Україна є суверенною і незалежною державою, яка має право обирати своїх власних союзників. Двері НАТО залишаються відкритими, але від України залежить, який курс ви бажаєте обрати в інтересах вашої безпеки».

Про НАТО Гілларі Клінтон говорила і з президентом України Віктором Януковичем. Той зустрів держсекретаря із квітами і спробував пояснити, чому Київ взяв курс на позаблоковий статус. Мовляв, це створило б нові лінії розподілу в Європі. Втім, від співпраці з НАТО Віктор Янукович пообіцяв не відмовлятися:

«Україна готова продовжити розбудовувати відносини з НАТО в контексті реформування української армії, спільної участі в миротворчій і антитерористичних операціях».

Довелося президенту виправдовуватися і за закиди у наступі на демократичні свободи, у чому нову українську владу звинувачує опозиція і громадські організації. Про формування чіткої вертикалі влади Віктор Янукович говорив із особливою гордістю:

«Відверто вам скажу, як і обіцяв, що після того безладу, який був в Україні останні п’ять років, така робота виглядає жорсткою. Але я хочу сказати, що ми послідовно, крок за кроком виконуємо той план, який ми намітили, який передбачає початок стратегічних реформ для України».

Для цих реформ Україні потрібні гроші. Українські урядовці намагаються заручитися підтримкою Сполучених Штатів у питанні отримання кредиту МВФ. Держсекретар висловила сподівання, що Києву вдасться домовитися із Фондом, проте допомогу не обіцяла.

Гілларі Клінтон поки що обмежилася від критики будь-яких дій Києва, втім додала, що Сполучені Штати уважно слідкуватимуть, як влада дотримуватися обіцянок гарантувати громадянам свободу слова і зібрань.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG