Спеціальні потреби

Арктика таїть нову загрозу екології?


Арктика таїть нову загрозу екології?

У замерзлому ґрунті Арктики містяться мільярди тонн вуглекислого газу, їх обсяг більш ніж у 250 разів перевищує щорічний обсяг викидів американських промислових підприємств. Однак при таненні вічної мерзлоти газ виходить назовні, вивільняючи величезну кількість бактерій.

«Деякі мікроорганізми, що містяться у віковій мерзлоті, все ще активні, хоча і діють дуже повільно – до тих пір, поки ґрунт не починає нагріватися», – пояснює професор Каліфорнійського університету Джанет Дженсон, що очолила дослідження цього процесу.

Дженсон і її колеги з Геологічної служби США та Об'єднаного інституту геному при Міністерстві енергетики вивчають бактерії, які містяться у вічній мерзлоті, щоб зрозуміти, що з ними станеться при таненні льодовика:

«Ці мікроорганізми ніколи не вирощувалися в живильному середовищі, а тому в 90% випадків ми не знаємо, що вони собою представляють».

Вчені взяли зразки ґрунту з лісового масиву чорної ялини в центральному районі Аляски. У кожному грамі цього ґрунту містяться кілька тисяч мікроорганізмів і мільярди клітин. Дослідники виявили одноклітинні організми, що живляться органічним матеріалом і виробляють найсильніший парниковий газ – метан. У зразках вічної мерзлоти, що розтанула, виявилися і бактерії, які його поглинають.

Вчені порівняли зразки верхніх шарів вічної мерзлоти, які тануть і знову замерзають протягом року, з тими верствами, які ніколи не розморожуються і в яких бактерії містяться протягом багатьох тисячоліть. При таненні в них виявилися помітні схожості. За словами Дженсон, розуміння механізмів діяльності бактерій допоможе вдосконалити моделі зміни клімату:

«Зараз нам практично нічого не відомо про них. Ця частина кліматичної моделі залишається невивченою».

Результати дослідження були опубліковані в журналі «Nature».

XS
SM
MD
LG