Спеціальні потреби

Американці відзначили роковини Громадянської війни


Дванадцятого квітня американці відзначили 150-річчя початку Громадянської війни, конфлікту між Північчю та Півднем, який ледве не розділив країну, та в решті решт, після перемоги Півночі, визначив напрямок, у якому почали розвиватися Сполучені Штати. Чимало визначних битв тих часів відбулись у штаті Вірджинія. На одному з таких місць організовано національний парк, куди американці приїжджають вшанувати пам’ять загиблих та краще ознайомитись з історією своєї держави.

Національний парк, розбитий на місці бою часів Громадянської війни, щороку відвідує приблизно 600 тисяч людей. Семирічного Джексона Крова особливо цікавлять події того часу:

«Я подумав, мене ж цікавить війна, варто більше дізнатися».

Втім, у парку можна не тільки детальніше ознайомитися з основними моментами конфлікту. Розповідає директор національного парку у Вірджинії Ед Кларк:

«Стоячи тут, на полі, ви бачите те, що бачили вони. Думаю, що саме тут з’являється емоційний зв’язок… Це те місце, де американці воювали. Це те місце, де американці помирали».

Під час Громадянської війни 1861-65 років загинуло 620 тисяч американців. Втрати становили 2% населення країни на той час.

Громадянська війна залишається в пам’яті американського народу про сьогоднішній день, на що вказує екскурсовод Рей Браун:

«Ви можете тільки уявити собі, який це мало вплив на життя громад… і чому спалахнуло так багато пристрастей, які передаються з покоління в покоління навіть через 150 років».

Сьогодні в парку не відчуваєш вирування пристрастей тих років, але є бажання зазирнути у минуле. Маріан Лі приїхала зі своїми дітьми, аби почерпнути важливі уроки історії:

«Ми були поділені, але спромоглися примиритися. Гадаю, що це дуже важливо зрозуміти сьогодні – може наступити відродження після навіть такої війни».

Історик, професор Єльського університету Дейвид Блайт провідний у США фахівець у питанні громадянської війни, розповідає:

«Якщо ви хочете відбудувати країну після жахливої громадянської війни, одним з таких шляхів є спроба знайти взаємні жертви з обох сторін».

Саме це сталося на п’ятдесяту річницю закінчення війни, коли 50 тисяч ветеранів, колишніх ворогів, зібралися у місті Ґетисбурґ, де відбулася переломна у цій війні битва.

Професор Єльського університету Дейвид Блайт продовжує:

«Що ми зробили у цій країні, ми перестали говорити про те, що спричинило війну, про її наслідки, чи про спадщину, натомість ми зосередилися на вшануванні пам’яті солдатів».

Усе ж життя, каже професор, змушує американців постійно повертатися до періоду Громадянської війни:

«Прокламація про звільнення…ось що дійсно трансформувало Сполучені Штати, не битви, а процес звільнення 4-ох мільйонів рабів, що призвело до внесення поправки до Конституції».

Не менш важливою причиною війни професор вважає і конфлікт відносин між федеральним урядом та штатами:

«Щоразу, коли американці обговорюють права штатів, відносини між федеральною владою і владою штатів; і кожного разу, коли ми обговорюємо не тільки питання расових відносин, але і саму ідею, що означає бути американцем, і що таке багаторасове суспільство; ми обговорюємо безпосередні наслідки Громадянської війни».

Не виключено, що ці та інші питання таки будуть обговорюватися в ході дальших відзначень 150-ліття Громадянської війни. Говорить директор національного парку Ед Кларк:

«Я думаю, що американське суспільство тепер більш готове на такі розмови».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG