Спеціальні потреби

Едвард Чау: Харківська угода Україні не вигідна


Представники української опозиції у зв’язку з останніми українсько-російськими угодами та переговорами заявляють, що над Україною нависла реальна загроза втратити не лише стратегічні галузі промисловості, але навіть незалежність держави. Американські ж експерти заявляють, що харківська угода про постачання російського газу не вигідна Україні ані економічно, ані політично. Про це заявив старший науковий співробітник Інституту стратегічних та міжнародних досліджень Едвард Чау.

Едвард Чау каже, що для нього як іноземного спостерігача не зрозуміло, чому уряд Януковича не зробив спроби шляхом переговорів та консультацій укласти новий договір щодо постачання російського газу в Україну:

«Дивує, що вони не зробили нової угоди, а внесли поправки до старого договору, який мав багато недоліків та містив занадто високу для України ціну на газ. Ніякої 30-відсоткової знижки насправді не існує. Ціна останнього року була занадто високою, а цьогорічна ціна, з врахуванням цієї знижки, цілком перебуває у цінових рамках, в яких знаходяться країни Західної Європи».

До того ж, як зазначив Едвард Чау, прецедент перегляду ціни на газ, який постачає «Газпром», у цьому році вже є:

«Україна могла домовитися про ціну, базуючись на сучасних умовах ринку. «Газпром» переглянув довготермінову угоду з Німеччиною, Італією, Туреччиною та іншими найбільшими споживачами газу. Попит на газ на європейському ринку знизився, ціна впала, і коли прийшов новий уряд існувало цілком нормальне очікування переглянути ціну».

В експерта викликає питання і високий обсяг газу, який Україна зобов’язалась купувати в Росії:

«Навіщо потрібно 40 мільярдів кубометрів газу, що перевищує той обсяг, який Україна купила в 2009-му і закупить до кінця цього року? Це б ще мало сенс, якщо б Україна, згідно з договором, мала право на реекспорт російського газу. Але це право «Газпромом» традиційно було обмежено. Наразі ми цих деталей не знаємо».

Високий обсяг законтрактованого газу, на думку експерта, загальмує реформу в енергетичній сфері в Україні, зокрема впровадження енергозберігаючих технологій, розвиток альтернативних джерел енергії та видобутку природного газу в Україні.

Українські видобувачі отримують 30-40 доларів за тисячу кубометрів газу, який потім змішується з імпортованим газом. Таким чином українські видобувачі субсидують дорогий російський імпорт в Україну. Отже вони не матимуть прибутків, які можна було б вкладати у розвиток видобування газу в Україні. А ця галузь має великий потенціал, і уряд мав би її заохочувати та підтримувати».

На думку Чау, це може викликати занепокоєння і в американських інвесторів:

«Як правило, США не втручаються у внутрішньоекономічні питання країни. Я думаю, що американський уряд, про що він публічно заявив, зацікавлений у покращенні умов для інвестицій в Україну, включно з інвестиціями у видобуток нафти та газу. Той факт, що ця угода фіксує український попит на газ на рівні 40 мільярдів кубометрів, дає підстави сумніватися, а чи залишиться місце для іноземних інвестицій в цьому секторі».

Прив’язка ж ціни на газ до продовження терміну перебування російського Чорноморського флоту в Севастополі, на думку експерта, ставить під сумнів виконання обох частин цього договору:

«Це питання політично розколює країну. Не виключено, що майбутній уряд чи президент України захоче ці домовленості переглянути. Світ хоче мати стабільні відносини на ринку газу між Україною та Росією. Росія, будучи найбільшим постачальником газу, має бути здатною продемонструвати, що її експортні поставки є надійними. Я не думаю, що «Газпром» захоче мати кризи з перериванням постачання газу в Європу, як це сталося в січні 2006-го та в січні 2009-го років. Вони нікому не пішли на користь: ні репутації України, ні репутації Росії, та вдарили по споживачах газу в Європі. В інтересах стабільності було б краще, аби обидві сторони уважно переглянули та заключили новий базовий договір».

За словами Едварда Чау, сам факт, що укладення та ратифікація цього договору відбулися з такою блискавичною швидкістю посилає негативний сигнал світовому співтовариству:

«Поспіх із підписанням цієї угоди та її ратифікацією був абсолютно невиправданим. Тепер у світі думають, а які ще несподіванки чекати від України та Росії напередодні візиту Медведєва до Києва 17 травня. Це посилає сигнал, що цей уряд поспішає приймати рішення без достатнього розгляду, консультацій та переговорів».

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Інше за темою

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG