Спеціальні потреби

Історія за саундтреком до "Чорнобиля": як до запису долучився український продюсер з Вашингтона та хто його виконав?


Як українці долучились до створення саундтреку до "Чорнобиля". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

Британсько-американський серіал «Чорнобиль» став торік справжньою сенсацією й здобув низку престижних нагород, зокрема, Emmy, Золотий глобус і BAFTA. А саундтрек до серіалу отримав Grammy. Музику написала ісландська композиторка, але українські музиканти брали участь у створенні композицій.

Пронизлива й глибока, пісня-реквієм «Вічная пам’ять» стала однією з провідних композицій до серіалу "Чорнобиль". Авторка – ісландська композиторка Гільдур Ґуднадоттір, а виконання – львівського муніципального хору "Гомін". Участь українських музикантів у створенні цього саундтреку стала можлива завдяки Андрію Підківці – українському флейтисту й продюсеру зі Львова, який живе у США 25 років.

"Мені було дуже приємно, що вони звернулись до моєї компанії, яку я тут вже кілька років тому заснував, Ukraine Recordings. От ми здійснюємо такі проекти, - розповідає Підківка. - Дзвінок надійшов до мене з Німеччини, їхня компанія, яка в Європі, HBO, подзвонила мені, чи я можу записати в такий проект для HBO. Проект здійснився дуже-дуже швидко і все було записано буквально за якісь лічені години".

Хор "Гомін" існує вже понад 30 років. Колектив ставав лауреатом регіональних, національних та міжнародних конкурсів. Андрій Підківка каже, що обрав хористів за їхнє звучання.

"Там надзвичайні голоси є у Львові, особливо низькі голоси, де потрібно було співати дуже-дуже низькі ноти, що потрібно було для композитора та аранжувальника", - каже Підківка.

Він розповідає, що зазвичай музику до фільмів записують у студії або на сцені філармонії, але для цієї композиції важливий був аутентичний звук.

"Оскільки це – церковна музика, ми вирішили, щоб створити оцей природний такий ambient, ми вирішили писати це в церкві. Там практично не було жодної обробки, і як оце воно звучало в церкві, так натуральним чином воно перенеслось, наклалось на картину, в кінофільмі".

У січні Ґуднадоттір отримала за свою роботу Grammy і стала першою жінкою, яка перемогла у номінації найкраща музика до кіно- чи телефільму.

Нещодавно офіційний диплом із визнанням участі у створенні саундтреку прийшов Андрію Підківці.

"Безперечно, я щасливий, що ми дістали Grammy, це велика подія в моєму житті. Вона мене штовхатиме до подальшого креативу, до розвитку, в кращих і багато більших проектів цікавих з музикантами, композиторами з Америки, Канади, сподіваюсь, більше з Європи буде", - каже продюсер.

"Чорнобиль" - вже не перша співпраця Підківки із Голлівудом. Серед попередніх робіт – композиції до документального фільму "В Арктику", який озвучувала Меріл Стріп, а також музичний супровід до театралізованого дійства "Середньовічні часи" із лицарями, вершниками та зануренням в епоху. Цю музику записували за участі Національного симфонічного оркестру України.

Grammy - це велика подія в моєму житті. Вона мене штовхатиме до подальшого креативу, до розвитку

Андрій Підківка каже: "Цей проект ми робимо протягом 12 років, кожні чотири роки це шоу оновлюється. Якщо ви ідете слухати цю музику, вона була записана Київським симфонічним оркестром. Як ви слухаєте хор – хор співає по-українськи. До речі, моя дружина повністю написала лірику до всіх хорових творів".

Окрім налагодження співпраці між закордонними компаніями й композиторами - із українськими музикантами, Підківка разом із дружиною Соломією Горохівською започаткували музичну школу і сам виступає на різноманітних фестивалях та подіях.

Він каже, українським музикантам є що показати американській публіці.

Нашим музикантам... нічого не бракує. Тобто ми не поступається в якості виконання, в якості співу якимось американським чи європейським музикантам і співакам

"У нас надзвичайні педагоги, у нас надзвичайні музиканти. Школа – унікальна, не поступається рівнем тим, що є за кордоном. Звичайно, цей стереотип, Радянський Союз, що Росія представляє оці всі 15 зараз країн, колишніх республік, звичайно, цей стереотип в Америці і десь ще в Європі існує. Нашим музикантам, нашим співакам, нашим українським хорам абсолютно нічого не бракує. Тобто ми не поступається в якості виконання, в якості співу якимось американським чи європейським музикантам і співакам. Єдине, що бракує, - це, мабуть, оця ланка, яка з'єднує Схід і Захід. Тобто мені здається, що моя місія – оце таке вікно, скажімо, в Європу, вікно в Америку, де я оцей місток, поєдную, де люди сходяться і роблять грандіозні проекти".

Знаючи фольклорну музику, виконуючи її на різних інструментах, я пропагую українську культуру, українську музику

Андрій Підківка – має ступінь доктора музичних мистецтв, але окрім академічної музики він активно розвиває саме фольклорну, адже вона може стати однією із культурних візитівок України.

"У нас дуже широка фольклорна музика, дуже багата, дуже великі традиції. Знаючи фольклорну музику, виконуючи її на різних інструментах, я пропагую українську культуру, українську музику в багатьох американських школах".

Дивіться також: Чи переживе музика пандемію і як виживають професійні музиканти у США?

Чи переживе музика пандемію і як виживають професійні музиканти у США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:40 0:00

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG