Спеціальні потреби

Чорнобильська трагедія очима американського фотографа


В Україні цими днями проводять багато заходів до 25-их роковин Чорнобильської аварії. Не забувають цю трагічну дату і у США. У Нью-Йорку триває дві виставки фотографій та дитячих малюнків приурочених цій темі. Завдяки фотовиставці Майкла Форстера Ротбарта мешканці і гості Нью-Йорка мали змогу побачити, як життя у чорнобильській зоні та на прилеглих територіях виглядає сьогодні.

«Життя триває у Чорнобилі. Люди зустрічаються, закохуються, одружуються і виховують нове покоління. Я справді хотів підкресли, що Чорнобиль не безнадійне місце. Як і всюди, там є страждання, але є і надія», – каже Майкл Форстер Ротбарт.

Фотограф Ротбарт провів у Чорнобильській зоні два роки. Підсумки його перебування сьогодні можна побачити на експозиції в Українському музеї у Нью-Йорку.

Приблизно 400 людей, здебільшого похилого віку, повернулися у 30-ти кілометрову закриту зону. 3800 людей працює на АЕС сьогодні. Десятки тисяч живуть у прилеглих територіях із підвищеним рівнем радіації.

Разом із роботами Ротбарта в Українському музеї виставлено також дитячі малюнки про однокрилого ангела, який символізує наслідки Чорнобильської катастрофи.

Фотографії та малюнки видано окремою книжкою за сприяння благодійного фонду Нью-Джерзі та Фонду допомоги і розвитку дітям Чорнобиля. Засновниця фонду Надія Матківська порівнює дитячі роботи сьогодні із тими, які діти малювали одразу після аварії:

«Колись вони малювали полум’я у формі диявольських фігур, знищення людей. Сьогодні на малюнках ми бачимо усміхнені обличчя, ангелів, які танцюють навколо здорових дітей. Це показує, як сьогоднішнє покоління дітей в Україні бачить Чорнобиль».

За словами Ротбарта, що люди повертаються у заборонену зону з кількох причин. Частково через відсутність альтернатив, а частково і через те, що відчувають обов’язок повернутися на землю своїх батьків.

«Я виростав у Мічигані, і якщо б поблизу трапилась атомна аварія, я б виїхав. Звичайно, я скучав би, але не повертався б. Але для людей в Україні та Білорусі прив’язаність до рідної землі дуже важлива», – каже фотограф.

Ротбарт зазначає, що деякі уроки які він вивчив у Чорнобилі допомагають йому краще зрозуміти ситуацію у Японії. Після аварії на атомній електростанції Фукусіма, тисячі людей теж були евакуйовані:

«Їхнє життя ніколи не буде таким, як раніше. Цих людей евакуювали. І навіть якщо повернуться додому, вони завжди матимуть радіофобію».

Однак, Ротбарт сподівається, що й у Фукусімі через певний час можна буде побачити відновлення життя і надію, які він побачив у Чорнобильській зоні.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG