Спеціальні потреби

Західні медіа розповідають про аварію на ЧАЕС 25 років після катастрофи


Напередодні 25-ої річниці аварії на Чорнобильській АЕС західні медіа розповідають своїм глядачам про те, що відбувалося в Україні у далекому 1986-му році і намагаються пояснити чому закрита станція досі становить загрозу для людей і довкілля.

Прип’ять. Мертве місто. Будинки, школи, дитячі майданчики – все розвалюється під натиском природи. Колись тут жило близько 50-ти тисяч людей. Сьогодні тут немає нікого. Місто Прип’ять стало жертвою найбільшої в історії людства аварії на атомній електростанції.

26-го квітня, на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС проводили експериментальні випробування охолоджувальної системи. Реактор перегрівся. Стався паровий вибух, який зруйнував будівлю станції і сам реактор. Радіоактивні матеріали розлетілися у повітря. Радіоактивна хмара накрила Прип’ять. Влада відчайдушно намагалася загасити пожежу на станції. Вертольоти скидали на реактор пісок і воду. Втім вогонь не вщухав кілька днів.

Вітер розніс радіоактивні частинки далеко за межі станції. Україна, Білорусь, Росія. Потім Скандинавія, країни Європи і навіть Британія опинилися на шляху радіації з Чорнобиля.

Врешті через півтора дні після вибуху, влада наказала евакуювати Прип’ять. Людям сказали, що їх вивезуть на кілька днів, тож вони майже нічого із собою не взяли. Насправді їх вивезли назавжди. Радянська влада з усіх сил замовчувала серйозність аварії в Чорнобилі. Чимало людей довіряли офіційним повідомленням.

Лише після того, як підвищений рівень радіації зафіксували дозиметри далеко за межами СРСР, Радянська влада змушена була визнати, що сталася страшна аварія.

Тисячі людей було відправлено в Чорнобиль розчищати наслідки вибуху і будувати бетонний саркофаг навколо реактора. Через високий рівень радіації, на місті аварії довелося залишити усе обладнання та техніку. А тисячі людей отримали радіоактивне опромінення.

За офіційними даними радянської влади, безпосередньо від вибуху на Чорнобильській АЕС загинула 31 людина. Всесвітня організація охорони здоров’я твердить, що жертвами аварії стали тисячі ліквідаторів, які працювали тоді в ураженій зоні.

30-ти кілометрову зону навколо Чорнобиля було оголошено закритою для життя людей. Втім сама станція продовжувала роботу до грудня 2000-го року.

Фахівці вважають, що аварія у Чорнобилі мала такі важкі наслідки для людей та довкілля, тому що реактори на цій АЕС не були захищені бетонною захисною спорудою, яка зараз є стандартною для усіх атомних реакторів у світі.

Зараз у Росії діють 11 реакторів, аналогічних до того, який вибухнув 25 років тому в Чорнобилі. Вони не мають захисної оболонки і у разі аварії можуть повторити долю Чорнобиля.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG