Спеціальні потреби

Заміни міських голів – це політичний чи економічний крок?


Після парламентських виборів можуть початися звільнення губернаторів. До цього, тотального зняття очільників областей чи керівників місцевого самоврядування не буде, принаймні з політичних мотивів, вважають експерти. Натомість в силі залишаються економічні причини.

Мер міста Тростянець Сумської області Юрій Бова заявляє про спробу зняття його з посади; позачергові вибори голови міста Вишневе, Київської області, а також звільнення мера Чернівців – представники місцевих управлінь заявляють про початок «зачисток» незручних мерів.

Причина цього не політична, а скоріше – економічна. Практика «зачисток» може застосовуватися проти кандидатів у народні депутати, адже цього року Україна готується до парламентських виборів, але мерів міст вона не зачепить, вважають експерти.

«Що стосується мерів та голів обласних рад, то ми поки не фіксуємо якоїсь тотальної кампанії по зняттю мерів», – сказав Голосу Америки експерт Інституту Горшеніна Володимир Застава:

«На сьогодні ситуація стабільна, адже ці вибори не стосуються місцевих органів влади. Можливо є точкові приклади, тиск та протистояння в якихось окремих регіонах… Вірогідність економічних бізнес-конфліктів потрібно розглядати на кожному конкретному прикладі, але такі конфлікти завжди присутні, вони сильні та однотипні для будь-якої держави, відрізняються тільки набором інструментів».

Ситуація з мером міста Тростянець є прикладом економічних мотивів зняти голови, переконує президент творчого об’єднання «ТОРО» – контактної групи в Україні Transparency International Олексій Хмара. За його словами, однією з причин може стати земля, яку деякі бізнес-структури не готові орендувати на чесних принципах.

«До групи зацікавлених бізнес-структур входять представники різних партій, мова іде не тільки про правлячу», – сказав Хмара. «Земельна реформа може стати чудовим інструментом, щоб розкрасти останнє, а не допомогти громадам».

Серед інших причин того, що спроби зняти місцевих голів мають економічне підґрунтя, називають вибори до місцевих рад, які були два роки тому. Тоді відкривалися справи проти кандидатів на посади мерів, які належали до опозиційних партій, або ж висловлювалися з різкою критикою проти Партії регіонів чи нового президента. Окрім того, були активні спроби зі сторони правлячої партії переманити на свою сторону рейтингових кандидатів, пропонуючи їм висуватися від імені Партії регіонів, а в подальшому входити до правлячої фракції на місцях, саме тому експерти наголошують, що всі необхідні заміни з політичних мотивів були зроблені ще раніше.

«У нас зміни складу усіх органів виконавчої влади явище перманентне, влада змінюється, як тільки приходить новий губернатор – одразу все змінюється до начальників управлінь та відділів. А зараз не відбувається глобальних замін», – сказав Голосу Америки провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова Костянтин Дикань:

«Якщо ідеться про якийсь пресинг на голів міст чи сіл, які не належать до Партії регіонів, то це явище триває від дня місцевих виборів, це відбувається у різний спосіб».

Найпопулярнішим є спосіб сформувати більшість у місцевій раді, яка дозволить висловити недовіру голові міста чи села, інколи можуть застосовуватися судові рішення.

В той же час експерти відкидають вірогідність будь-якого тиску зараз на губернаторів, адже вони призначалися президентом, який обирав лояльних до влади людей.

XS
SM
MD
LG