Спеціальні потреби

Я кинув собі виклик створити твір, гідний спадщини Шевченка. Фотограф зі США Байрон Сміт видав фотокнигу "Заповіт'22"


Книга американського фотодокументаліста Байрона Сміта "Заповіт'22".
Книга американського фотодокументаліста Байрона Сміта "Заповіт'22".

Американський фотограф і фотодокументаліст із досвідом висвітлення конфліктів у різних точках світу Байрон Сміт видав дебютну монографію про неспровоковане вторгнення Росії в Україну. Сміт підготував фотокнигу після власної подорожі довжиною понад 16 тисяч кілометрів територією України, котру здійснив у 2022 році.

"Натхненний літературною спадщиною Тараса Шевченка, фотограф вирушає у глибоку подорож", – пише про роботу Сміта видавництво, називаючи фотографа сміливим свідком приголомшливої людської втрати в Україні, горя скорботних матерів і зруйнованих громад, які намагаються відновитися серед руїн. Сміт, наголошує видавництво, також показує світу "міцний дух України, стійкий перед обличчям невимовної трагедії".

У коментарі Голосу Америки Байрон Сміт пояснив, як його робота пов’язана із творчістю Тараса Шевченка: "Чому я створив книгу про російське вторгнення 2022? Якщо бути чесним, то через Тараса Шевченка".

Сміт зізнається: ніколи не чув про Шевченка раніше, але вже через 48 годин після російського вторгнення він прибув до польського кордону, де документував прибуття українських біженців. Там же відвідав українську школу у Перемишлі і "побачив зображення цього вусатого чоловіка в кабінеті директора, а також по всій школі".

"І я думав, хто це? Після пошуку в Google дізнався про його творчість і життя. Я також знайшов його "Заповіт" 1845 року", – каже Сміт. Прочитавши його, замислився, що сам ніколи не писав щось, що залишив би людям, яких любить, якби сталося найгірше: "Я глибоко задумався про свою смертність, про те, що я хотів сказати цією роботою і що я хотів залишити по собі. Я бачив, що хотіли "залишити" росіяни і що хотіли зберегти українці".

Так, каже фотограф, виникла ідея про його книгу та її назву. "Замість мови поезії це була б мова, яку я, здається, знаю: фотографія", – додав він.

Фото Байрона Сміта із книги "Заповіт '22".
Фото Байрона Сміта із книги "Заповіт '22".

Фотограф також каже, що хотів би "показати Шевченкові, що це все ще буде те місце, де він хотів би бути похованим навіть через століття після того, як він написав ці слова".

Сміт називає свій проєкт "не просто документацією війни". "Це переросло, – каже він, – в особисту подорож, що пов’язала мене з багатою культурною спадщиною України та незламним духом її народу. Назвавши книгу "Заповіт'22", я кинув собі виклик створити твір, який відповідатиме спадщині Шевченка, – візуальну поему, яка промовлятиме до вічної душі України".

"Драматичні моменти потрясінь переплітаються з гірко-солодкими проблисками повсякденного життя, зображуючи образи виживання, боротьби та надії з чистою автентичністю. Ця книга свідчить про воєнні злочини та чудеса людського духу серед хаосу війни", – сказала про фотокнигу Керол Гузі, чотириразова лауреатка Пулітцерівської премії, американська фотожурналістка.

Фото Байрона Сміта із книги "Заповіт '22".
Фото Байрона Сміта із книги "Заповіт '22".

Віра Миронова, дослідниця Гарвардського університету додає: "Зрозуміти конфлікт недостатньо. Прості факти не можуть висвітлити людські втрати. Треба спробувати відчути те, що відбувається на місці, а образи в цій книзі дозволяють читачеві хоча б мить пожити з народом України".

  • 16x9 Image

    Ганна Твердохліб

    Знімаю соцмережеві відео для Голосу Америки про українців у США та Європі, пишу новини, найбільше люблю розповідати історії людей, які живуть цікаве і насичене життя, а також людські історії війни і особливо – збирати зворушливі розповіді української діаспори, а також висвітлювати досягнення, за які Україну шанують у світі. 

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG