Спеціальні потреби

У Росії відроджується буддизм


За радянських часів буддизм переслідувався так само, як і інші релігійні вірування. Його прихильників називали «японськими шпигунами». Тепер, 20 років опісля, буддизм в Росії відроджується, насамперед там, де його сповідували традиційно – в азійській частині країні.

У Республіці Бурятії знаходиться Іволгинський дацан – найбільший буддійський монастир на території Росії. Йондон Улгутієв, якому 25 років, викладає там філософію. Він каже, що коли вивчав буддизм в Індії, ніхто не міг повірити у те, що він – росіянин:

«Мене питали: «Звідки ти?» Я казав: «З Росії». Вони мені не вірили. Вони казали: «Як ти можеш бути з Росії? Ти ж не виглядаєш як росіянин»».

Йондон – один із понад мільйона російських буддистів. За часів царизму буддизм сповідували нащадки монголів та інші народності у Центральній Азії та в азійській частині Росії. Радянська влада буддистів переслідувала, але тим не менш релігія вижила у підпіллі – в Калмикії, Республіці Тува та у Бурятії. Зараз в країнах Центральної Азії та в азійській частині Росії буддизм переживає відновлення. Тут, в Бурятії, існують сотні дацанів – буддійських храмів. Буддисти прагнуть, аби до них приїхав їх вищий релігійний лідер Далай-Лама. Але Москва відмовляється видати йому візу з часу його останнього візиту в 2004-му році.

«Роль Далай-Лами для відродження буддизму в Росії переоцінити не можливо. Його приїзд як вода, що потрібна ґрунту, який висох від спеки», – каже буддійська монахиня Тенцин Чойдрин.

Монахиня Тенцин каже, що оскільки Далай-Лама відмовився від ролі лідера тибетців у вигнанні, у Кремля не повинно бути проблем із видачею йому візи. Утім, проти цього виступає Китай – найбільший торговий партнер Росії.

Тим не менш буддизм продовжує розквітати. Ірина прийшла до храму, аби помолитися за свою майбутню дитину:

«Вирішила сходити до храму помолитися, щоб вагітність та пологи пройшли добре».

Враховуючи велику кількість вагітних жінок, що приходять помолитися до храмів, виглядає, що буддизм у Росії – принаймні в її азійській частині – має велике майбутнє.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG