Спеціальні потреби

«Торговця смертю» судять у Нью-Йорку


Російського бізнесмена Віктора Бута було арештовано в Таїланді у 2008-му році на вимогу американських прокурорів. Два роки тривав процес його екстрадиції у США і лише зараз у Нью-йоркському суді розпочався розгляд його справи.

Віктора Бута називають найбільшим нелегальним торговцем зброєю за всю історію людства. Зараз його звинувачують у намірі продати тисячі одиниць зброї включаючи вибухівку, гранати та ракети типу земля-повітря колумбійським терористам, які хотіли використати зброю у тому числі і проти громадян США. Федеральний прокурор США заявив у суді, що Віктор Бут вдало скористався ситуацією у світі у 90-их роках, щоб після розпаду Радянського Союзу заробити мільйони доларів на продажі зброї. Серед його клієнтів була колумбійська організація ФАРК, яку Сполучені Штати відносять до розряду терористичних.

Саме після того, як Віктор Бут зустрівся у Таїланді з, як він вважав, представниками ФАРК, які насправді були американськими агентами, і домовився з ними про продаж зброї, його було заарештовано. Віктор Бут не визнає свою вину у намірі продати зброю. Він називає себе лише перевізником. Його адвокат повідомив, що Бута заманили на зустріч з членами ФАРКу обманним шляхом. Його справжнім наміром було продати 2 літаки зі свого авіафлоту. А зброю він погодився перевезти лише для того, щоб продати ті два літаки.

Дуґлас Фараг – співавтор книги-бестселера «Торговець зброєю», каже, що Бут – аморальний бандит, який у пошуках наживи часто озброював обидві сторони одного конфлікту:

«Він роздмухував конфлікти по всій Африці, в Афганістані, а потім і в Латинській Америці. Усюди. Особливість його арешту у тому, що спочатку його затримали за звинувачення в торгівлі наркотиками, але потім звинуватили у торгівлі зброєю і порушенні міжнародних ембарго та прав людини».

Ще в 2004-му році Рада Безпеки ООН звернулася до всіх членів ООН заборонити Буту транзит через свої території і заморозити його рахунки. За словами Кеті Остін, з організації запобігання конфліктів, світ занадто довго зволікав з арештом Бута:

«Що непокоїть мене, так це те, що Бут довгий час постачав зброю у конфліктні регіони. Він порушував американські закони, закони інших країн, санкції ООН. Але за ці злочини його ніхто не притягує до відповідальності».

Дружина Віктора Бута, Алла переконує журналістів перед приміщенням Нью-Йоркського суду, що її чоловік не скоював злочинів, в яких його звинувачують. Він винний лише у тому, що виявився талановитим бізнесменом. А люди, які його тепер судять, самі колись просили його про допомогу для проведення своїх тіньових операцій.

«Так він міг іти на певні компроміси у деяких питанням. Але я його дуже добре знаю. З моральної точки зору, звинувачення, які йому висунуті, є повним абсурдом», – каже Алла.

Якщо прокурори доведуть, що Віктор Бут брав участь у змові з метою вбити американців та допомагав терористичній організації, йому загрожує довічне ув’язнення. Віктор Бут, у свою чергу, погрожує розповісти суду усю правду про тіньовий ринок зброї, у якому, за його словами, фігурують і впливові американські компанії.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG