Спеціальні потреби

Блінкен: США наполягатимуть на продовженні чинності угоди про експорт зерна з України


Блінкен зазначив, що взагалі в цій угоді «ніколи не було потреби», але стала необхідною після того, як Росія розпочала війну проти України і  заблокувала тисячі тонн зерна в українських портах.
Блінкен зазначив, що взагалі в цій угоді «ніколи не було потреби», але стала необхідною після того, як Росія розпочала війну проти України і  заблокувала тисячі тонн зерна в українських портах.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у вівторок закликав продовжити чинність угоди про транзит українського зерна через Чорне море, термін якої спливає у середині листопада.

«США наполягатимуть на продовженні чинності угоди між Росією та Україною, укладеної за посередництва ООН і Туреччини, яка дозволяє експортувати зерно та іншу сільськогосподарську продукцію з чорноморських портів», – сказав Блінкен на Глобальному саміті з продовольчої безпеки, який проходив під час тижня високого рівня Генеральної Асамблеї ООН.

Взагалі в цій угоді «ніколи не було потреби», зазначив Блінкен, але вона стала необхідною після того, як Росія розпочала війну проти України і заблокувала тисячі тонн зерна в українських портах.

Держсекретар США зауважив, що президент Росії Володимир Путін нещодавно заявив, що Росія може вийти з угоди, посилаючись на неправдиві дані про те, що українське зерно не потрапляє до найбідніших країн світу, які страждають від браку продуктів харчування.

«Незважаючи на деяку дезінформацію, яка продовжує надходити з Москви, зерно та інші продовольчі продукти потрапляють туди, куди їм потрібно, до країн, які найбільше потребують, це також допомогло знизити ціни на продукти харчування в усьому світі, тому угоду потрібно продовжувати, її потрібно оновити, це є терміновим завданням», – сказав Блінкен.

За словами Блінкена, згідно з даними Всесвітньої продовольчої програми,на початку року через глобальну пандемію, конфлікти та зміну клімату понад 190 мільйонів людей перебували у стані гострої нестачі продовольчої безпеки.

«Жорстока агресивна війна Путіна проти України може додати до цього ще 70 мільйонів людей, і без того приголомшлива цифра стала ще приголомшливішою», – наголосив Блінкен.

Головний дипломат США сказав, що Америка є найбільшим жертводавцем для Всесвітньої продовольчої програми. За його словами, більше половини бюджету організації, яка допомагає бідним країнам боротися з кризою продовольчої безпеки, надходить зі США.

Ентоні Блінкен закликав країни робити більше, «незалежно від того, що країни зробили досі, кожна країна покликана зробити більше».

Блінкен також закликав до зміцнення здатності країн реагувати на шоки та наслідки кліматичної кризи. Він сказав, що уряд США працюватиме з Конгресом протягом наступних п’яти років, щоб інвестувати понад 11 мільярдів доларів на цю мету.

Очільник Держдепартаменту додав, що в середу президент Джо Байден оголосить про нові кроки США щодо збільшення світової харчової безпеки.

За станом на 14 вересня, за допомогою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), понад 200 тисяч тонн українського зерна було вивезено через Чорне море до найбідніших країн світу – до Ефіопії, Кенії, Сомалі, Судану та Ємену.

Наприкінці липня Україна та Росія за посередництва ООН та Туреччини досягли угоди про відновлення експорту зерна. За даними координатора ООН з питань Чорноморської зернової ініціативи Аміра Абдулли, станом на 13 вересня від початку дії угоди було загалом здійснено 129 рейсів, завантажених майже трьома млн тонн зерна.

Дія угоди розрахована на 120 днів, але, за його словами, Туреччина, яку підтримує ООН, налаштована її продовжити.

У 2021 році Всесвітня продовольча програма ООН розподілила по всьому світу 4,4 млн. тонн продовольчої допомоги. Дві третини з них надійшли з України.

XS
SM
MD
LG