Спеціальні потреби

13 серпня Берлінській стіні мало виповнитися 50 років


13 серпня Берлінській стіні мало виповнитися 50 років
13 серпня Берлінській стіні мало виповнитися 50 років

50 років тому мешканці Берліна прокинулися в місті, розділеному навпіл. 13 серпня 1961-го року, буквально за одну ніч, через весь Берлін було споруджено кордон, що розділив східну частину міста від західної. Берлінська стіна стала символом холодної війни, що 28 років ділила не лише місто, але увесь світ на схід і на захід.

Берлін поділили навпіл одразу після 2-ї світової. Східний Берлін став столицею соціалістичної Німеччини, західний – контролювали США, Великобританія та Франція. Але кордон був радше прозорим. Нормою для німців було жити у східній частині, а на роботу ходити у західний Берлін. І навпаки. Щодня півмільйона людей переходили вільно із соціалізму в капіталізм і назад.

13го серпня 1961 року все раптом змінилося. За ніч посеред Берліна виросла стіна. Колючий дріт, перекопані дороги, озброєні до зубів патрулі - в мить поділ між частинами міста перестав бути прозорим.

Що відбувається? Навіщо кордон? Не могли ніяк второпати німці. Історики кажуть, що це був чи не єдиний спосіб для Радянського союзу втримати контроль над Східним Берліном. Через прозорий кордон люди та ресурси все активніше пливли на Захід. А звідти у соціалістичну Німеччину просочувалися ідеї свободи та ринкової економіки. Так не могло продовжуватися довго. Кордон закрили.

Заскочені зненацька люди скупчилися по обидва боки лінії поділу. Будь-які спроби її перейти зупинялися військовими Східної Німеччини. Напруга наростала і ледь не вилилась у військовий конфлікт між СРСР та США.
28 жовтня американські бульдозери і танки підійшли до Бранденбурзьких воріт з наміром зруйнувати бар’єр. На зустріч їм вийшли радянські танки. Ця ніч стала кульмінацією кризи. Танки стояли впритул, націливши гармати один на одного. Вранці машини відступили. Криза минула, але усі зрозуміли, що стіна залишиться на довго.

У 62-му, колючий дріт замінили бетоном. Згодом паралельно з одним муром виріс інший, утворивши так звану «смугу смерті». У 75му там виросла ще вища і ще довша стіна. 45 тисяч залізобетонних блоків зацементували кордон між двома світами.

Берлінський мур стояв 20,315 днів. Сотні людей загинули, намагаючись пробратися з однієї частини Берліна у іншу. Захід не переставав переконувати Радянський союз знести стіну. І висловлював свою солідарність з мешканцями Берліна.

«У світі свободи, найбільш гордо звучать слова «я - Берлінець», – сказав у своїй історичній промові Президент США Джон Кеннеді.

У 87-му інший американських президент знову звернувся до радянського керівництва.

«Містер Горбачов, відкрийте ці ворота!»– звернувся до радянського лідера президент США Рональд Рейґан.

У 89-му стіна впала. Її руйнували бульдозерами, різали пилами і ламали руками. Свобода перемогла. Сьогодні шматки стіни стоять у музеях світу, як нагадування того, що не існує у світі кордонів, які би встояли перед волею людей.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG