Спеціальні потреби

Донецький суд забрав у Бандери звання героя


Степан Бандера більше не герой? Донецький окружний адміністративний суд відібрав у нього це звання, бо борець за українську державу не дожив до її створення.

Все логічно, – доводив у суді позивач, адвокат Володимир Оленцевич. Степан Бандера помер у 1959-му році, держава Україна з’явилася у 1991-му. Згідно із законодавством, Героєм України може бути виключно громадянин України. А відтак провідник ОУН, який не мав паспорта українського громадянина, героєм бути не може. Екс-президент Віктор Ющенко перевищив службові повноваження, коли присвоював звання, – вважає позивач.

«Степан Бандера не є суб’єктом присвоєння такої нагороди, оскільки не є громадянином України», – заявив адвокат Оленцевич під час судового процесу у п’ятницю.

Судді погодилися з доводами донецького юриста. Вердикт зачитала голова суддівської колегії Каріне Абдукадирова:

«Визнати незаконним та скасувати указ президента України 46/2010 від 20 січня 2010-го року про присвоєння Бандері звання Героя України».

Суд вирішив також відшкодувати позивачеві його витрати на судовий процес. На користь адвоката Оленцевича, який подав позов про скасування президентського указу, з державного бюджету України стягнули 3 гривні 40 копійок судових видатків.

При цьому судді відмовили у клопотанні третій особі – онукові Бандери, громадянинові Канади Степану Бандері – про перенесення судового засідання. Процес відбувся без присутності онука «розжалуваного» Героя.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному суді Донецької області протягом 10 днів.

Нагадаємо: 5 березня у Москві новообраний Президент України Віктор Янукович пообіцяв своєму російському колезі Дмитру Медведєву, що до дня перемоги 9 травня скасує укази колишнього президента, Віктора Ющенка, про присвоєння звання Героя України Степанові Бандері та Роману Шухевичу.

Коментуючи ці заяви, екс-президент України Віктор Ющенко заявив, що новий президент не має компетенції скасовувати укази свого попередника. «Це не компетенція президента», – вважає Ющенко. Як він наголосив, таким рішенням було б закладено дуже небезпечний правовий прецедент.

Нагадаємо також: незадовго до складення повноважень, 22 січня 2010-го року, Віктор Ющенко видав указ про присвоєння звання Героя України (посмертно) лідерові ОУН Степану Бандері. Провідник УПА Роман Шухевич удостоївся цього звання 14 жовтня 2008-го року, до 65-річного ювілею створення Української повстанської армії.

XS
SM
MD
LG