Спеціальні потреби

У Шухевича і Бандери відібрали геройські звання


Степан Бандера
Степан Бандера

Чи Шухевич і Бандера герої? У цьому засумнівався пенсіонер із Донецька Володимир Оленцевич. Донеччанин оскаржив президентські укази Віктора Ющенка про присвоєння Роману Шухевичу і Степану Бандері звань Героїв України і – один за одним – виграв усі судові процеси.

Рішення донецьких судів, які визнали укази екс-президента незаконними, підтвердив у вівторок Вищий адміністративний суд України. ВАСУ не задовольнив касаційну скаргу екс-президента Ющенка, а також родичів Шухевича і Бандери, і залишив у силі попередні судові рішення – позбавити очільників визвольного руху найвищої державної відзнаки. Судді погодилися з аргументами позивача. Шухевич і Бандера не герої України, оскільки громадянами незалежної України вони не були.

Пенсіонер Оленцевич назвав це рішення «торжеством закону». Натомість син головнокомандувача УПА Романа Шухевича Юрій і внук провідника ОУН Степана Бандери Степан рішенням ВАСУ обурені. Вони пообіцяли оскаржити це рішення у Верховному суді України. Такий же намір висловив представник Ющенка В’ячеслав Мартинюк. Як він заявив, попри те що ВАСУ є судом останньої інстанції, залишається можливість поскаржитись до Верховного суду на неоднакове застосування норм законодавства при розгляді тотожних справ.

Як на приклад позивачі послалися на рішення суддів відхилити вимогу того ж таки Оленцевича скасувати указ про присвоєння ордену Богдана Хмельницького лідеру Лівії Муаммару Каддафі. Хоч Каддафі також не громадянин України, однак йому залишили присвоєну нагороду.

Роман Шухевич
Роман Шухевич
Суто політичним назвав сьогоднішнє рішення ВАСУ народний депутат від НУ-НС Андрій Парубій, присутній на судовому засіданні. Як він зауважив, таке рішення може створити небезпечний прецедент, коли укази президента України будуть оскаржені особами, яких ці укази жодним чином не стосуються.

Парубій висловив також припущення, що рішення ВАСУ прийнято за вказівкою з адміністрації президента.

«Вони чекали дзвінка з Банкової, а потім по дзвінку швидко оголосили своє рішення без пояснень – як по Шухевичу, так і по Бандері», – обурився депутат.

Своєю чергою, речниця Ющенка Ірина Ванникова заявила, що сьогоднішнє рішення ВАСУ не має жодного значення.

«Шухевич і Бандера вже давно є героями України в серцях українців. Вони були і будуть героями. Звання Герой України не визначає – були вони громадянами незалежної України чи ні. Вони виборювали українську незалежність», – наголосила Ванникова, посилаючись на думку екс-президента.

Нагадаємо: у жовтні 2007-го року президент України Віктор Ющенко видав указ про посмертне присвоєння Роману Шухевичу звання Героя України. А у січні 2010-го року Ющенко видав указ про присвоєння геройського звання Степану Бандері.

У квітні 2010-го року Донецький окружний адмінсуд позбавив Шухевича звання Героя, оскільки головнокомандувач УПА не був громадянином незалежної України.

XS
SM
MD
LG