Спеціальні потреби

Навіщо українці боронять Бахмут? Західні аналітики про українську стратегію


Український військовослужбовець поблизу міста Бахмут, Україна, 6 березня 2023 року. REUTERS/Олександр Ратушняк
Український військовослужбовець поблизу міста Бахмут, Україна, 6 березня 2023 року. REUTERS/Олександр Ратушняк

Битва за майже оточене російськими військами та групою «Вагнер» місто Бахмут привертає увагу західних видань та аналітиків запеклістю українського спротиву. Після кількамісячної оборони міста президент України Володимир Зеленський у лютому сказав, що Україні "важливо захистити Бахмут, але не за всяку ціну, щоб усі загинули".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Але напередодні під час чергового засідання Ставки Зеленського головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський "висловилися за продовження оборонної операції та подальше посилення наших позицій у Бахмуті".

Для чого ж тоді українці тримають Бахмут, а ще посилають туди підкріплення, як повідомила преса, посилаючись на заяву Зеленського після його зустрічі з Залужним та Сирським?

Це місто на сході України не є стратегічним настільки, щоб воно могло змінити подальший хід війни, зауважують аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Крім того, навіть взявши його, російські війська не зможуть просуватися далі – настільки вони виснажені.

«Взяття Бахмута є необхідною, але недостатньою умовою для подальшого просування Росії в Донецькій області, і російські сили вже зазнали таких великих втрат у боях за місто, що їхня атака, швидше за все, досягне кульмінації після того, як вони захоплять його, якщо не раніше», – вважають аналітики вашингтонського інституту.

Позбавити «Вагнера» ударних військ

Експерти ISW вважають, що боротьба України за Бахмут «стала стратегічно важливою через поточний склад російських сил», який там склався. На думку аналітиків, українські військові можуть мати на меті знищити групу «Вагнера», яка втрачає там найбільш навчених солдатів і навряд чи зможе отримати підкріплення.

«Бахмутська битва може, по суті, сильно деградувати найкращі сили групи Вагнера, позбавивши Росію деяких з її найефективніших і найважчих для заміни ударних військ», – вважають фахівці.

«Хоча резерви російських в’язнів, придатних для бойових дій, не безмежні, постійне знищення десятків тисяч із них у Бахмуті означає, що вони не будуть доступні для більш важливих боїв», – вважають в ISW.

Експерти додають, що заяви українських офіційних осіб щодо Бахмуту, ймовірно, частково мають на меті відповісти на заяви деяких американців щодо вартості подальшої оборони міста.

Міністр оборони США Ллойд Остін 6 березня заявив, що не розглядатиме відхід України з Бахмута як «значну стратегічну невдачу», можливо, натякаючи, що він виступає за таке відведення.

Втрати росіян у Бахмуті 7 до 1 росіян до одного українця – військовий експерт

В ефірі CNN колишній майор американської армії Майк Лайонс пояснив, що з військової точки зору оборона майже оточеного з усіх боків Бахмута мала сенс для того, щоб зменшити наступальний потенціал росіян.

«Я думаю, що суть полягає в тому, що обидві сторони використовують цю боротьбу, щоб придушити іншу сторону, і в цьому плані Україна виграє. У них приблизно сім росіян до одного українця», – коментує військовий експерт.

Проте він додає, що в результаті українські війська, найімовірніше, покинуть місто – за його підрахунками, у найближчі два дні. Майор Лайонс додає, що на його думку, російське командування свідомо кидає «вагнерівців» на штурм Бахмута, зберігаючи регулярні війська для майбутніх завдань.

«Здається, вони не можуть зібрати достатньо російських військ, які холтіли там воювати. Це самогубна місія – фронтові атаки тут на місцях окопної війни з усіма різними перешкодами. Російські солдати розумні – вони визнають, що не будуть цього робити, бо вони не витримають цих битв», – каже експерт.

Марк Гертлінг, генерал США у відставці, колишній командувач сил США у Європі в ефірі CNN заявив: «Минуло більше семи місяців, відколи це місто було в облозі росіян, і щотижня ми чули, як різні росіяни говорять, що вони збираються його оточити, але українці продовжують воювати».

Гертлінг додав, що українці продовжують успішно обороняти місто, водночас «це ніколи не буде стратегічною або оперативною перемогою жодної зі сторін». «Це буде психологічна перемога, і це вже є перемога для України, українських військ, тому що вони так довго утримували його», а російські втрати настільки високі, додав генерал у відставці.

Аналітики ISW вважають, що така ситуація змусила російське Міністерство оборони залучити до бою частину своїх елітних повітряно-десантних військ. Але і їхніх сил не вистачає, щоб взяти місто, тож невдовзі російська армія буде змушена вибирати між тим, щоб відмовитися наступу, або кинути нові війська, де вони будуть розбиті українськими військами, що обороняються у вигідних для них міських умовах.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG