Спеціальні потреби

Азаров не добився знижки на газ, натомість ще раз отримав запрошення в ЄЕП


Микола Азаров
Микола Азаров

Україна просить нижчої ціни на газ, Росія запрошує Україну в Митний союз. На зустрічі у Москві український і російський прем’єри поговорили кожен про своє.

На «енергетичні» переговори в рамках російсько-української міждержавної комісії глава українського уряду Микола Азаров відбув із «надзавданням» – добитися перегляду формули ціни на газ. Вирішувати питання газових цін – це, за висловом одного з партійних соратників Азарова, «питання номер один, питання життя або смерті» – прем’єр вилетів після «розминки» у вигляді обміну між сторонами ультиматумами.

Напередодні глава російського «Газпрому» Олексій Міллер у категоричній формі заявив, що формула утворення ціни на газ переглядатися не буде, і ціна блакитного палива для України вже у четвертому кварталі цього року може сягнути 500 доларів за тисячу кубів. Український прем’єр відповів, що в разі як Росія не перегляне формулу ціни, то Україна буде змушена підняти вартість транзиту своєю територією.

7 червня у Москві, виступаючи на засіданні міждержавної комісії, Азаров попросив російську сторону зглянутися на становище, в якому опинилась Україна через несправедливі, як він вважає, газові угоди.

«Ми глибоко переконані, що чинні угоди на сьогоднішній день не віповідають реаліям і є доволі обтяжливими для української економіки. Ми сподіваємось, що зможемо знайти взаємовигідні рішення з цих питань», – заявив Азаров.

Український прем’єр нагадав також, що Україна є найбільшим покупцем і транзитером російського газу в європейські країни, і що за газ вона розраховується справно.

Російський колега Азарова, Володимир Путін, натомість, менше говорив про газ, а більше про єднання. Як заявив прем’єр-міністр РФ, Росія готова до інтеграції з Україною в рамках Єдиного економічного простору.

«Переконаний, що нові можливості для учасників економічного життя, для бізнесу наших країн відкрило б і більш активне підключення України до багатобічних інтеграційних процесів – передусім, звісно, до Митного союзу та Єдиного економічного простору», – сказав Путін.

Російський прем’єр наголосив, що російська сторона вітала б таку інтеграцію. Однак визнав, що остаточне рішення за Україною:

«Ми чудово розуміємо, якщо висловлюватися спортивною мовою, що шайба або м’яч – на стороні України, і це суто українське рішення».

Підсумовуючи результати переговорів, російська і українська сторони зрештою підтвердили існуючий статус-кво. Знижки на російський газ не буде і підвищення ціни транзиту не буде також.

Під завісу прем’єр Азаров вкотре поскаржився на те, що «сусіди отримують газ за ціною, меншою, ніж ми». Він пообіцяв виконувати угоду, однак додав: «поки не домовимося про інші умови».

Нагадаємо: українська влада постійно ставить перед російською стороною питання про перегляд газових угод, підписаних у 2009-му році між Юлією Тимошенко і Володимиром Путіним. На думку прем’єр-міністра Миколи Азарова, справедлива ціна російського газу для України має коливатися в межах 200 доларів за тисячу кубів (тоді як зараз вона становить близько $350). Своєю чергою, Москва наполягає на тому, що перегляд газових цін може відбутися лише у разі приєднання України до Митного союзу з Росією або у разі злиття «Газпрому» і «Нафтогазу».

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG