Спеціальні потреби

Актуально

“Путін має знати, що в США є опції крім прес-релізів та погроз”. Аналітики про те, якою має бути реакція на провокації Росії

Західні аналітики та колишні українські посадовці погоджуються, що Сполучені Штати разом із Європою мають виробити чіткий план реагування на агресію Росїї щодо України і бути готовими діяти у випадку загострення ситуації. Атлантична Рада США зібрала колишніх високопосадовців США та України, щоб дати оцінку ситуації.

Суть в тому, що Путін має знати, що в нас є опції. І що є шляхи, якими ми можемо донести це повідомлення, окрім формальних прес-релізів та погроз.
Деніел Фрід, колишній колишній координатор санкцій в Державному Департаменті США

“Нам треба виробити варіанти реагування вже”, - переконаний Деніел Фрід, колишній колишній координатор санкцій в Державному Департаменті США. “І зробити це в координації з європейськими союзниками - так, як ми робили це раніше. Щоб якщо Путін зробить крок, ми не метушились і не сперечались про те, що робити, але мали щось готове. Суть в тому, що Путін має знати, що в нас є опції. І що є шляхи, якими ми можемо донести це повідомлення, окрім формальних прес-релізів та погроз”. Деніел Фрід вважає, що часу на роздуми не залишилось.

Важливим кроком до стримування Росії був нещодавній дзвінок президента Байдена до Володимира Путіна, переконаний колишній прем’єр-міністр України та дослідник Атлантичної Ради Олексій Гончарук. На його думку, Росія намагається тиснути на Україну, підірвати її оборонну та економічну потугу, а також спробувати довести світові, що Україна начебто є неефективною державою.

Тому на його переконання, “спільна і потужна реакція Заходу сьогодні як ніколи важлива. Україна має отримати план дій щодо членства в НАТО”.

За 7 років після санкцій, в Росії досі є ресурси і бажання збільшити напругу. Це найяскравіший доказ, що накладені санкції не є достатніми.
Олексій Гончарук, колишній прем'єр-міністр України

НАТО має розуміти важливість України для безпеки у регіоні, наголошує колишній український високопосадовець. “Пересування і накопичення російських військ є серйозним уроком для Заходу”, - каже Гончарук. “Це означає, що за 7 років після санкцій, в Росії досі є ресурси і бажання збільшити напругу. Це найяскравіший доказ, що накладені санкції не є достатніми. Ні в плані зменшення можливостей Росії, ні в плані завдання шкоди. Підхід до санкцій треба переглянути. Зокрема, вони мають стати “санкціями умов” - з чіткою метою та послідовним збільшенням тиску за відсутності прогресу у виконанні мети”.

Колишня високопосадовиця Пентагону Евелін Фаркас вважає, що Джо Байден вже бачив агресію Росії проти України в 2014 році, коли був віце-президентом - і що з того часу він зробив висновки про те, як потрібно реагувати.

“Я думаю, президент Байден розуміє дуже добре важливість стримування, і як воно посилює дипломатію. І що продемонструвавши непохитність, є більше шансів змусити Путіна відступити”, - міркує Евелін Фаркас. Серед важелів впливу, які потрібно розглянути Заходу, вона називає відключення Росії від банківської системи SWIFT.

Я думаю, президент Байден розуміє дуже добре важливість стримування, і як воно посилює дипломатію. І що продемонструвавши непохитність, є більше шансів змусити Путіна відступити.
Евелін Фаркас, колишня високопосадовиця Пентагону

“Погрози відключити Росію від банківської системи SWIFT зараз звучать радикально для більшості людей, які знають банківську справу. Але якщо це означає, що ми збережемо життя...вбережемо свою країну від втручання та ескалації ситуації, тоді я б сказала, що це того вартує: слід надійно про це заявити, і вжити заходів при потребі”.

Колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк вважає, що тепер повторення сценарію 2014 року є малоймовірним - тому що сьогодні Україна перебуває в зовсім іншій позиції. “Росія може почати операцію, вони можуть увійти в Україну, в них є достатні сили. Але вони не зможуть успішно закінчити операцію, жодну з операцій. Українські сили значно сильніші, ніж в 2014, вони дадуть суттєвий опір”, - вважає Андрій Загороднюк.

Українські сили значно сильніші, ніж в 2014, вони дадуть суттєвий опір.
Андрій Загороднюк, колишній міністр оборони України

Водночас він зауважив, що основна загроза від Росії може йти з моря - і саме цьому зараз слід приділити основну увагу. “З якихось причин більшість аналітиків оминають увагою море, вони дивляться на накопичення сухопутних військ. Але ми бачимо кораблі, які прибувають з Балтійського моря. Кораблі з Каспійського моря. І в Росії є серйозні спроможності в Чорному морі. Тож я б сказав, що це зона ризику номер один - Крим і морські території”, - додав Загороднюк.

Колишній прем’єр-міністр України Олексій Гончарук підсумував, що дії Росії є випробуванням не лише для України, але і для всіх демократій. Адже Україна сьогодні захищає демократію і стабільність у регіоні, тож Заходу слід знайти нові шляхи ефективного протистояння Росії.

Дивіться також: Як американські законодавці реагують на загрозу з боку Росії? Ексклюзивні коментарі.

Всі новини дня

Українським біженцям у ЄС продовжили статус до березня 2025 р.

Люди з українськими прапорами у Вільнюсі в Литві, де станом на серпень 2023 р. зареєстровані понад 72 000 біженців від російської війни в Україні. Фото 11 липня 2023 р.

Європейський Союз продовжив програму допомоги біженцям з України, яка мала закінчитися у березні наступного року, до 4 березня 2025 р.

Російський напад на Україну спричинив найбільшу хвилю біженців на континенті з часів Другої Світової війни.

Продовження захищеного статусу дає певність понад чотирьом мільйонам біженців, які знайшли прихисток в ЄС.
Фернандо Ґранде-Марласка Ґомес

ООН подає, що у різних країнах офіційно зареєстровані 6 203 600 біженців з України, але інші джерела припускають, що загалом може йтися про принаймні 8 мільйонів українських біженців, і ще кілька мільйонів внутрішньо переміщені в Україні.

В двадцяти семи країнах ЄС, а також в Норвегії та Швейцарії у липні 2023 року офіційно в програмі захисту зареєстровані 4 114 30 біженців з України.

Міністр внутрішніх справ Іспанії, країни яка зараз головує в ЄС, сказав 28 вересня, що продовження програми вказує на твердість намірів Європи допомагати українцям.

«ЄС підтримуватиме український народ стільки, скільки буде потрібно. Продовження захищеного статусу дає певність понад чотирьом мільйонам біженців, які знайшли прихисток в ЄС», - сказав міністр Фернандо Ґранде-Марласка Ґомес.

Тимчасовий захищений статус в ЄС та інших країнах Європи означає, що українські біженці мають автоматичне право жити, працювати і користуватися системами медичного обслуговування, соціального захисту й освіти для дітей.

Опитування проведене в усіх країнах ЄС у серпні 2023 підтвердило, що величезна більшість громадян європейських країн і далі схвалюють надання притулку українським біженцям.

86% громадян Європейського Союзу погодилися, що ЄС має і надалі надавати гуманітарну підтримку людям вражених війною в Україні, і 76% опитаних згодні з необхідністю приймати «людей, які втікають від війни в Україні».

Найбільша кількість українських біженців станом на серпень 2023 р. зареєстрована в Німеччині - 1 175 695, в Польщі - 960 550 осіб.

Ще однією країною з великою кількістю українських біженців є Чехія - 357 540 станом на липень 2023 р.

Програма тимчасового захищеного статусу вперше була застосована в ЄС 2001 року в час воєн на Балканах і зокрема війни в Боснії Герцеговині та в Косово.

Свою окрему програму допомоги українським біженцям має Велика Британія, в якій зареєстровано понад 200 000 осіб.

За даними ООН в Росії зареєстровані 1 275 315 біженців з України, і в Білорусі - 32 435, але заявки на реєстрацію в програмах захисту в Росії та Білорусі подали офіційно лише, відповідно, 65 400 і 2 995 людей.

Росія і Білорусь звинувачені у примусовій депортації людей з окупованих українських територій і зокрема у вивезенні дітей, що називають викраденням.

Міжнародний кримінальний суд розслідує звинувачення про викрадення українських дітей, що підпадає під визначення злочину війни і злочину проти людяності.

У березні 2023 р. Міжнародний Кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Владіміра Путіна через підозру у його причетності до організованих депортацій.

Слухання позову України проти Росії за конвенцією про геноцид: деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:16 0:00

Чи зависло у повітрі питання 24 мільярди доларів, які Білий Дім запросив у Конгресу для України? Відео

Американський уряд почав повідомляти федеральних працівників, що загроза шатдауну, або часткової зупинки уряду, може бути невідворотною. "Повідомлення визнає зростаючий ризик того, що мільйони співробітників і військовослужбовців у США можуть тимчасово перестати отримувати зарплатню вже через кілька днів" - повідомляє Washington Post. Попри те, що дедлайн на схвалення фінансування бюджету спливає вже цієї суботи, розбіжності між демократами і республіканцями, Сенатом і Палатою Представників, так виглядає, лише поглиблюються.

Підтримка України стала однією із тем на других дебатах республіканців – підсумки заяв. Відео

Підтримка України стала однією із тем запальних дискусій на других дебатах республіканців, які змагаються за номінацію від своєї партії на президентських виборах 2024-ого року. У дебатах у Каліфорнії брали участь сім політиків, але знову без лідера партійних парегонів, колишнього президента США Дональда Трампа.

Понад 70 тисяч людей стали біженцями: Агентство США USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Відео

Агентство США з міжнародного розвитку USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Про це заявила керівниця агенства Саманта Пауер. За її словами військова операція у Нагірному Карабасі минулого тижня погіршила і без того складну гуманітарну ситуацію в регіоні. Збройні сили Азербайджану захопили контроль над територією, яка яка десятки років була під управлінням місцевих вірмен. За повідомленнями медіа, президент невизнаної країни Самвел Шахраманян оголосив, що Нагірно-Карабаська Республіка припинила своє існування. Внаслідок цього вже понад 70 тисяч людей стали біженцями. Місцеві вірмени бояться репресій з боку азербайджанців.

У Конгресі США зберігається двопартійна підтримка Україні - Блінкен

Державний секретар США Ентоні Блінкен: «Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс».

У Конгресі США зберігається рішуча підтримка України серед більшості законодавців з обох партій. Про це під час дискусії в рамках 15-го фестивалю, організованого виданням The Atlantic, заявив державний секретар Ентоні Блінкен. Він також наголосив на тому, що така підтримка України зберігається і серед американської громадськості.

«Якщо ви подивитеся на опитування - що не є тим, що рухає подіями, а проте - деякі з опитувань, які я нещодавно бачив, свідчать про те, що є сильна і стійка підтримка нашої допомоги Україні. Щодо Конгресу, так, є деякі гучні голоси, які дотримуються іншої тактики, але якщо ви подивитеся на більшість в обох партіях, то підтримка є, і вона зберігається», – сказав Блінкен.

Серед впливових законодавців, які висловлюють свою підтримку України, Блінкен зокрема згадав лідера республіканців в Сенаті Мітча Макконнелла та голову комітету із закордонних справ Палати представників Майка Макколла.

Коментуючи хід контрнаступу української армії, Блінкен визнав, що він відбувається важко, але зазначив, що українці вже досягли реальних успіхів.

«Українці повернули понад 50% територій, які Росія захопила з лютого 2022 року. Зараз вони ведуть контрнаступ на півдні та сході. Він проходить важко, і на це є вагома причина – у росіян було багато місяців, щоб розбудувати оборону, але українці досягають реальних успіхів», – наголосив Блінікен.

Він зауважив, що фундаментальна відмінність між військовими України і Росії полягає у їхніх цілях у війні.

«Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс», – сказав Блінкен.

Він додав, що саме українці визначатимуть, як закінчиться війна і ці рішення українці будуть ухвалювати на основі демократичних принципів.

Щодо можливості дипломатичного вирішення війни, Блінкен зауважив, що США керувались і керуватимуться принципом – нічого про Україну без України. Він додав, що всі, і у першу чергу українці, хочуть справедливого та тривалого миру, який має відображати «базові принципи, які лежать в основі статуту ООН»: територіальна цілісність, суверенітет, незалежність України.

«Тривалий мир у тому сенсі, що треба бути впевненими: якщо буде досягнуто миру, то не залишиться умов, які б дозволили цій агресії повторитися через рік, через два роки, через п’ять років», – наголосив Блінкен

Як раніше повідомляв Голос Америки, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН 20 вересня, державний секретар Блінкен заявив, що Сполучені Штати не стоятимуть осторонь, коли Росія або інші країни-агресори порушують основоположні правила організації.

Більше

XS
SM
MD
LG