Спеціальні потреби

Чи ваша дитина буде видатним спортсменом?


Вища освіта у США вважається запорукою успіху людини у майбутньому. Однак, для багатьох вона є важким фінансовим тягарем. Її вартість зростає швидше, ніж плата за медичні послуги. Дві третини американських студентів закінчують університет з суттєвим боргом, у середньому понад двадцять п’ять тисяч доларів. Один зі шляхів уникнути боргової ями – це заняття спортом на високому рівні. Молодь, якій щастить потрапити в університетську команду з того чи іншого виду спорту, як правило, отримує освіту безкоштовно. Завдяки досягненням сучасної генетики, відтепер можна заздалегідь визначити, чи здатна дитина стати висококласним атлетом, а батькам відповідно планувати її майбутнє. Щоправда, спеціалісти не радять поспішати робити висновки.

10-ти річна Елізабет Марстон зі штату Юта, яка обожнює футбол, каже:

«Сподіваюся одного дня взяти участь в Олімпіаді, футбол люблю понад усе».

Батьки Елізабет давно помітили, що крім любові до футболу, у дитини є спортивні здібності. Говорить батько дитини Бредлі Марстон:

«Вона грає краще за багатьох, і всі завжди знали, що у неї є особливі здібності».

Батько Елізабет вирішив перевірити талант доньки науковим методом. За 169 доларів він придбав в Інтернеті генетичний тест.

«Тест є перевіркою на наявність специфічного гена. Він, фактично, складається з двох компонентів – сила і витримка та швидкість, чи поєднання обох».

Цей ген, вважають дослідники, впливає на виробництво білка, що стимулює роботу м’язів. Однак професор Мерилендського університету, експерт з фізіології фізичних вправ і генетики, Стівен Роут вважає, що для того, аби стати спортивною зіркою не достатньо мати лише «відповідні» гени:

«Батьки не повинні проводити цей тест. Адже вони перевіряють один єдиний ген, що відповідає за спортивну результативність. Це дуже складний ген, який залежить від впливу багатьох інших генів та факторів».

Виконавчий директор компанії-виробника тесту Натанієл Карутерс не погоджується. Він говорить, що тест хибно трактують:

«Тест не покаже, що це наступний олімпійський призер, ще однин Майкл Джордан, Кобі Брайян чи Майкл Фелпс. Єдине, що цей тест допоможе зрозуміти, так це те, на що здатне підростаюче тіло».

Тест підтвердив, що Елізабет Марстон має так званий спортивний ген. Її батько каже, що це допоможе йому заохочувати дитину займатися тим видом спорту, в якому вона має більше шансів добитися успіху:

«Елізабет хоче на Олімпіаду, і це її підбадьорює. Цей тест допоміг мені зрозуміти, що у неї є цей ген, що вона на 80 відсотків уже є талановитою спортсменкою».

Однак діти не в стані самостійно приймати рішення про вибір спорту, а батьки, як побоюються науковці, можуть нав’язати дітям небажане заняття.

Професор Стівен Роут пояснює:

«Небезпека у тому, що батьки можуть змінити те, чим займаються їх діти, і проти їх волі, скерувати у певні види спорту».

Утім батько Елізабет каже, що тест лише інструмент, аби скерувати дитину у найбільш прийнятний для неї вид спорту:

«Звичайно, це лише привід. Я переконаний, що будь-яку дитину можна підтримати позитивною настановою і повторюванням «Ти можеш, ти здатна». Це найбільш важливий крок, який ми можемо зробити у вихованні наших дітей».

З 2008 року компанія продала кількасот таких тестів. Продажем аналогічних генетичних тестів до минулого року займалася і фірма Сайджін у Флориді. Однак вони припинили бізнес допоки Управління з контролю за харчами та ліками не вирішить питання чи слід перевіряти правдивість такого роду генетичних тестів.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG