Спеціальні потреби

Андерс Аслунд: Економіка України зростає вдвічі повільніше, ніж могла б


Дотримання Україною демократичних принципів є однією з головних умов від якої залежить підписання угод про асоційоване членство та про вільну торгівлю між Україною та ЄС, – вважає старший економіст інституту економіки імені Петерсона Андерс Аслунд.

Американський експерт, який нещодавно повернувся з України, каже, що занепокоєний як слабким економічним зростанням в Україні, так і авторитарними тенденціями української влади. На його думку, такий розвиток подій не сприяє інтеграції України з ЄС. Для Європейського Союзу, за словами економіста, дотримання демократичних принципів є надзвичайно важливим. В Україні існує уявлення, що договір про асоціацію між Україною та ЄС є базовою угодою про торгівлю та безвізовий режим. Але європейці на це дивляться по іншому, наголошує Андерс Аслунд:

«Уряд України має тенденцію розглядати Європейський Союз як організацію вільної торгівлі, але Європейський Союз розглядає себе, як економічний та політичний союз з визначеними цінностями. Для Європейського Союзу надзвичайно важливо, щоб Україна прийняла і дотримувалась європейських цінностей, що означає свобода, демократія та багато інших подібних речей».

Інвестори, за словами Андерса Аслунда, не поспішають приходити в Україну через відсутність прозорих правил ведення бізнесу. Останнє ембарго на зернові, за словами економіста, було абсолютно невиправданим. Невирішеним залишається питання повернення ПДВ.

На думку Аслунда, проблема України також у відсутності структурних реформ. Якби вони запроваджувались, економіка країни могла б зростати удвічі швидшими темпами, ніж сьогодні. Нічого, за оцінкою експерта, не зроблено в Україні для боротьби з корупцією. Аслунд зазначає, що відкритим також залишається питання, що станеться з малим бізнесом, якщо буде запроваджений новий податковий кодекс:

«Перш за все це добре мати податковий кодекс, щоб мати чіткі правила. Чим він простіший, тим краще. Головні позиції оподаткування повинні регулюватись у кодексі. Але одночасно добре мати якомога менше податків. Мені здається, що це добра ідея зменшити податки на прибутки корпорації, але дуже важливо поряд з цим ввести систему міжнародного бухгалтерського обліку. Дуже небезпечно бити по малому бізнесу».

Андерс Аслонд, як і експерти Міжнародного валютного фонду, переконаний, що українські законодавці перед ухваленням нового податкового кодексу повинні внести зміни до системи оподаткування малого бізнесу. Запровадження системи податків для дрібного бізнесу у запропонованому сьогодні варіанті, на думку експерта, є небезпечними для економіки України.

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG