Спеціальні потреби

На саміті АСЕАН від США чекатимуть гарантій для країн на які тисне Китай


Державний Секретар США Гілларі Клінтон наступного тижня візьме участь у регіональному саміті країн Південно-Східної Азії. Зустріч відбудеться на тлі зростаючого напруження через дії Китаю у Південно-Китайському морі.

У В‘єтнамі нещодавно прокотилися антикитайські протести. Місцеві жителі розлючені агресивними на їх думку діями Китаю у Південно-Китайському морі після того, як Пекін затвердив план встановлення газових та нафтових платформ у водах, які В‘єтнам вважає своїми.
Одразу кілька країн регіону за останні кілька місяців вступили у відкриту конфронтацію з Китаєм.
Але таке загальне незадоволення, здається, мало турбує Пекін, який нещодавно направив у регіон додаткові військові підрозділи для патрулювання території.

Джастин Лоґан з Вашингтонського інституту імені Катона каже, що країни-сусіди Китаю сподіваються на те що АСЕАН - Асоціація Країн Південно-Східної Азії досягне певних домовленостей з Китаєм і таким чином регіон уникне можливого загострення конфліктів у спірних водах.

"На саміті будуть тиснути в першу чергу на США, оскільки саме ми перші запропонували, щоб АСЕАН узгодив з Китаєм правила гри. Також від саміту чекатимуть рішення, яке буде прийнятним для всіх сторін", - каже експерт.

Але більшість аналітиків не вірять, що на саміті буде досягнуто компромісу, який змінить ситуацію.
Лоґан каже, що розрядити напруження може сам Китай, якщо дещо змінить свою політику.
"Я думаю, для Китаю буде більш вигідно не входити у переговори у яких він змушений буде поступатися позиціями, що всі сприймуть як програш перед Сполученими Штатами. Китай може просто дещо вгамувати свою активність у спірних водах, відступити кілька кроків. Це дасть країнам регіону саме те що вони хочуть – добрі відносини і з Пекіном, і одночасно з Вашингтоном", - пояснює Лоґан.

Сполучені Штати сигналізують, що саме про це урядова делегація буде говорити під час переговорів з лідерами Китаю. США розраховують на конструктивну позицію Пекіна.

"Це дуже важлива думка, яку ми хочемо донести. Адже країни члени АСЕАН занепокоєні, що Південно-Східна Азія чи інший азійський регіон може перерости у небезпечне змагання за сфери впливу між США та Китаєм", - коментує помічник держсекретаря США, Курт Кемпбел.

Крім питань безпеки, Гілларі Клінтон матиме ще одну важливу місію на саміті АСЕАН – посилення економічних зв‘язків з регіоном.

"Для Сполучених Штатів критично важливо започаткувати конкретні економічні ініціативи, спрямовані на співпрацю з країнами Південно-Східної Азії. Це підкреслить, що США дбає про своїх партнерів у регіоні" - продовжує Кемпбел.

Одразу після саміту АСЕАН, чисельна американська делегація урядовців та представників бізнесу планує відвідати Камбоджу, яка може стати ще одним центром економічної активності США в Азії.
XS
SM
MD
LG