Спеціальні потреби

Американці продовжують закуповувати вогнепальну зброю - чим це зумовлено?


За минулий рік ФБР відхилило 300 тисяч заявок від американців на купівлю вогнепальної зброї для власного використання. У 42% випадків відмови причиною стало те, що охочі придбати гвинтівку чи пістолет у минулому були засуджені за скоєний злочин.

Як повідомляє AP, кількість відмов удвічі більша, ніж було торік. Якщо у 2017 році відмови для охочих купити зброю складали лише 0,01%, то у попередні два роки - 0,6-0,8%.

Тенденція відповідає загальній ситуації у США, коли від початку пандемії американці почали масово скуповувати зброю. Найбільший сплеск таких покупок, за даними в ФБР, припадав на середину березня, коли президент Трамп оголосив режим надзвичайної ситуації через COVID-19. Другий – на початок червня в розпал протестів за расову рівність у США. Третій відбувся під час виборів президента, а четвертий спостерігають після січневих подій у Капітолії США.

Загалом у березні ФБР повідомило про 4,7 мільйонів запитів, - це рекорд за останні 20 років. Для 40% покупців напочатку 2020 це була перша зброя. При цьому торік половину від усіх покупців склали жінки, по 20% - афроамериканці та люди латиноамериканського походження, пише CNN.

Лише у Каліфорнії, повідомляє San Francisco Chronicle, торік було придбано 1,26 мільйонів одиниць зброї, що на 56% більше, ніж у 2019. Підрахунок ведуть на основі кількості запитів до ФБР на перевірки анкетних даних, адже окремої бази даних про кількість купленої чи проданої зброї немає, і справжні цифри можуть бути вищими, адже туди не входять покупки, зроблені не в магазині, а на них, як пише видання, припадає близько 13% від усього обігу зброї.

Попри те, що демократам зараз належить влада у Білому домі й із незначною перевагою у Сенаті та Палаті представників Конгресу, їхня нещодавня ініціатива про посилення перевірок для придбання пістолетів і рушниць так і не стала законом.

Також ці зміни викликають значний опір з боку республіканців, а низка консервативних штатів нещодавно послабила місцеве законодавство про обіг зброї. Загалом у США близько 20 штатів не вимагають перевірок для людей, які хочуть придбати пістолет або гвинтівку. Нещодавно до цього переліку приєднались Техас, Айова, Монтана, за схожі ініціативи виступають посадовці у Теннесі та Юті​.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, американці володіють 45% від усієї світової зброї, яка перебуває у власності цивільного населення. На 100 жителів США припадає 120 гвинтівок. Крім того, Америка – країна із найвищим рівнем смертності через вогнепальну зброю. У 2019-му від куль загинули майже 40 тисяч людей.

При цьому статистично після резонансних випадків масової стрілянини населення лише активніше скуповує зброю, побоюючись, що її заборонять.

Право на володіння зброєю закріплене у Конституції США, й навіть якщо Конгрес посилить контроль за зброєю, Верховний суд може визнати законодавство неконституційним, там зараз 6 із 9 суддів мають консервативні погляди. Потужне й лобі захисників прав власників зброї.

На думку експертів, таке масове озброєння населення несе суттєві ризики, зокрема, почастішання насильства із використанням вогнепальної зброї, суїцидів і нещасних випадків через необережне поводження зі зброєю з боку, як дорослих, так й дітей. Також деякі правоохоронці кажуть, що зброя не завжди може захистити, якщо вона у недосвідчених руках, й, наприклад, перцевий балончик може бути ефективнішим.

У матеріалі використані джерела: AP, CNN, San Francisco Chronicle, NPR, Scientific American

Дивіться також: Де опиняється зброя, яку було загублено або вкрадено у війську США?

Де опиняється зброя, яку було загублено або вкрадено у війську США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

XS
SM
MD
LG