Спеціальні потреби

США виділяють 7 мільйонів доларів на допомогу Україні у захисті її культурної спадщини – Держдеп


Бюст Тараса Шевченка на тлі зруйнованого після нічного авіанальоту будинку культури в селі Бишів, на заході Києва, Україна, 4 березня 2022 р. (AP Photo/ Єфрем Лукацький)
Бюст Тараса Шевченка на тлі зруйнованого після нічного авіанальоту будинку культури в селі Бишів, на заході Києва, Україна, 4 березня 2022 р. (AP Photo/ Єфрем Лукацький)

Державний департамент США оголосив, що на захист «культурної ідентичності та спадщини України», які перебувають «під постійною загрозою та нападами з боку російських військ», буде виділено 7 мільйонів доларів.

Про це на прес-конференції у Державному департаменті США оголосив речник зовнішньополітичного відомства США Нед Прайс.

«Цього тижня виповнюється рік з моменту жорстокого повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Війна Росії спрямована не тільки на захоплення території України і позбавлення її суверенітету, а також для викорінення національної ідентичності та культури. Ця ініціатива підтримує зусилля України щодо захисту та відновлення збитків, завданих українським об’єктам культурної спадщини та колекціям після невпинних нападів Росії на всю Україну», – сказав Нед Прайс.

За його словами, Ініціативу щодо захисту культурної спадщини в Україні очолює Бюро з питань освіти та культури Державного департаменту, яке співпрацюватиме з посольством США в Києві, Міністерством культури та інформаційної політики України, українськими громадськими організаціями та міжнародними партнерами.

Як наголосив речник Державного департаменту, Ініціатива надаватиме пріоритет об’єктам культурної спадщини та колекціям, які «безпосередньо постраждали від російської війни» та доповнить ширші глобальні зусилля зі збереження та захисту культурної спадщини України.

У заяві на сайті Державного департаменту мовиться, що гроші виділяються на підтримку документування пошкоджених об’єктів і колекцій для притягнення до відповідальності, захисту від пошкоджень і крадіжок, аварійну стабілізацію пошкоджених об’єктів, розробку та впровадження планів щодо збереження та реставрації, спеціальне навчання та інші дії.

За словами Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, станом на середину лютого, в Україні нараховується 1200 об’єктів культурної спадщини, які зруйновані або частково пошкоджені. Він сказав, що 500 об’єктів є безпосередньо пам’ятками культури і історії.

В інтерв'ю українським ЗМІ Ткаченко сказав, що багато з них втрачено повністю, наприклад, Маріупольський театр, а деякі пошкоджені, як музей Сковороди на Полтавщині.

За словами українського міністра, точного обчислення збитків не немає, але Міністерство оцінює їх в межах 3-5 мільярдів доларів.

Згідно з даними ЮНЕСКО, культурної, освітньої та наукової агенції ООН, після російського вторгнення 24 лютого минулого року було пошкоджено понад 240 об’єктів української спадщини.

Станом на 22 лютого 2023 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 241 об’єкта з 24 лютого 2022 року: 106 культових споруд, 18 музеїв, 86 будівель, що представляють історичний та/або художній інтерес, 19 пам'ятників, 12 бібліотек.

Експерти вважають, що справжня кількість пошкоджених об'єктів може перевищувати 1000, мовиться у звіті ООН, присвяченому річниці російського вторгнення.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG