Спеціальні потреби

Політичні опоненти Афганістану роблять перші спроби знайти компроміс


Політичні опоненти Афганістану роблять перші спроби знайти компроміс
Політичні опоненти Афганістану роблять перші спроби знайти компроміс

Цього місяця США почали виведення військ з Афганістану. Одночасно уряд Афганістану робить перші обережні спроби досягти політичної домовленості з Талібаном, чи принаймні з його окремими фракціями.

Після Другої світової війни більшість війн на планеті завершувались без очевидного переможця. Як правило конфлікти звершуються підписанням мирної угоди між сторонами.

У В’єтнамі, на Балканах та в Судані стрілянину замінили переговори. У деяких випадках такі перемовини закінчувались остаточним вирішенням конфлікту та приносили стабільність. В інших - одна зі сторін просто отримувала можливість вчасно вийти з конфлікту.

Цього літа почалось поступове виведення американських військ з Афганістану. Паралельно здійснюються перші спроби переговорів між президентом Афганістану Гамідом Карзаєм та представниками Талібану. Ці спроби підтримує президент Обама, який ще у червні заявив, що в Афганістані не може бути миру, якщо ситуація не буде розв’язана на політичному рівні.

«Ми посилюємо уряд та сили безпеки Афганістану, і Америка підтримає будь-які зусилля, направлені на примирення всередині країни, у тому числі з Талібаном. Наша позиці чітка: країною має керувати афганський уряд, і ті, хто хоче миру в країні. При цьому вони повинні відійти від аль-Кайди, відмовитись від насилля та дотримуватись конституції Афганістану», – заявив Президент Обама.

Аналітик Ендрю Вайлдер каже, що прогнози щодо ефективності переговорів між політичними опонентами в Афганістані не дуже втішні.

Втім, поки компромісне рішення не підтримають обидві палати Конгресу і його не підпише Президент, над США висітиме загроза дефолту.

«На мою думку там чимало перешкод, багато ускладнень, тому я не думаю, що сторони дійдуть суттєвої згоди. Втім, якщо ми почнемо працювати у різних напрямках, деякі з них можуть спрацювати. Потрохи, можливо, нам вдасться домовитись з окремими групами всередині Талібану та створити критичну масу для досягнення остаточної згоди», – стверджує експерт.

США тренуватимуть афганську армію та поліцію щоб вони могли повністю перебрати контроль над безпекою в країні, а це надасть можливість остаточно вивести американські війська з Афганістану вже до 2014 року.
Одночасно, американські війська, які поки що залишаються в країні, продовжуватимуть здійснювати тиск на Талібан, щоб останній сів за стіл переговорів.

Втім, яка з фракцій Талібану готова домовлятися, і що вона вимагатиме, залишається невідомим. Колишній посол Афганістану у США Саїд Джавад каже, що Талібан взагалі не готовий розпочинати переговори.

«Хоча на Талібан тиснуть все сильніше і сильніше, на півдні та в інших частинах країни він почуває себе досить комфортно. Бійців Талібану не сприймають як переможених. А якщо вони не відчувають, що програють, особливої необхідності починати переговори у них нема», – говорить дипломат.

Талібан взяв на себе відповідальність за кілька резонансних вбивств, що сталися за останні місяці, в тому числі вбивство зведеного брата президента Карзая та мера міста Кандагар. Посол США в Афганістані Раян Крокер вважає такі дії ознакою слабкості Талібану.

«Я вважаю, що Талібан настільки виснажений, що не може брати участі у відкритих боях, тому він вимушений змінити свою стратегію. Як і бойовики в Іраку, вони обрали тактику поодиноких нападів та вбивств. Звичайно, це жахливі атаки, втім вони можуть бути інтерпретовані як організаційна слабкість противника», – говорить Раян Крокер.

Аналітики кажуть, що Талібан спробує скористається будь-якою ознакою слабкості афганського уряду. Підтвердженням тому є останній корупційних скандал, у якому була задіяна найбільша в країні фінансова установа – Банк Кабулу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG