Спеціальні потреби

Керівництво сил НАТО в Афганістані визнає, що переговори – єдиний спосіб завершення війни


Керівництво сил НАТО в Афганістані визнає, що переговори – єдиний спосіб завершення війни
Керівництво сил НАТО в Афганістані визнає, що переговори – єдиний спосіб завершення війни

Десять років тому мало хто вірив, що режим Талібану впаде так швидко. В кінці 2001 року сили «Північного альянсу» за допомогою очолених США коаліційних військ витіснили Талібан з Кабулу. Після чого лідери талібів та Аль-Кайди через гори Тора Бора втекли до Пакистану, звідки продовжували боротьбу проти сил НАТО. Провину за втечу лідерів терористичних мереж експерти складають на недостатню координацію дій. Альянс цю критику визнає.

«За кілька років було здійснено низку помилок, особливо до 2009-го. Перше – це недооцінка сил Талібану через успішні кампанії, які ми провели у 2001 та 2002 роках. З самого початку ми ввели недостатньо військових у країну», – каже речник сил коаліції Карстен Джейкобсон.

Бойовики Талібану почали повертатися в Афганістан та поступово завойовувати контроль у різних районах країни. Війська НАТО ледве втримували свої позиції, а у 2003 році американці кинули свої сили на нову війну - в Іраку. І знову ж таки після перших успішних операцій, в американців виник проблемний період, аж поки вони не вдалися до нової тактики та не почали поступово передавати досвід місцевим правоохоронцям, як утримувати контроль над безпекою в країні.

«З Іраку ми винесли безцінний досвід. Адже наприкінці 2008 та протягом 2009 року стало очевидно, що треба вдаватися до серйозних кроків, щоб подолати бойовиків та вишколити місцеві сили безпеки», – стверджує Джейкобсон.

У той же час президент Барак Обама знову спрямував увагу на Афганістан, куди у 2009му були надіслані додаткові військові. Тоді ж почалось тренування місцевих сил безпеки, а водночас розгорнулася агресивна кампанія використання безплотних літаків проти бойовиків у прикордонних з Пакистаном районах.

«Вороги Афганістану, які всіма силами намагаються зашкодити силам коаліції, сповна відчули опір за останній рік. Їх витіснили з їх осередків, вони втратили вплив на місцеве населення. За ними полюють повсюди. Їх лідерів ловлять та вбивають десятками», – заявив колишній Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Майкл Маллен.

Втім, адмірал Маллен зауважив, що ситуація поки що залишається уразливою та може погіршитись. Бойовики використовують сьогодні тактику нападів та гучних вбивств. Втім, останнім часом було здійснено і кілька спроб переговорів.

«Про мир домовляються не з друзями, а з ворогами. В кінцевому результаті нам треба досягнути домовленості з тими, хто мав вагомі причини вдатися до насильства та закликав інших взятися за зброю та воювати за Афганістан», – каже Майкл Маллен.

Країни у складі коаліційних військ в Афганістані планують згорнути свою присутність вже до 2014 року. А поки що, бойові дії тривають і Афганістан залишається зоною військового конфлікту.

XS
SM
MD
LG