Спеціальні потреби

Газета «День» виграла позов проти України


Київ - 12 квiтня. Своєрідним прецедентом для українських журналістів стало рішення Європейського суду з прав людини у справі «Українська Прес-Група» проти України. Суд визнав, що журналісти мають право на оціночні судження щодо політиків.

29 березня Європейський суд із прав людини виніс рішення, згідно з яким визнав державу Україна винною в порушенні права на свободу слова за заявою «Української прес-групи» - видавця газети «День».

Мова йшла про дві статті ще 1999 року. Тоді журналістка Тетяна Коробова написала про те, що двоє кандидатів у президенти України Наталя Вітренко та Петро Симоненко насправді співпрацюють із президентом Кучмою. Політики подали на газету до суду і виграли його в Україні.

Свої права газета День була змушена захищати у Європейському суді з прав людини. І ця інституція ухвалила рішення на користь газети. Говорить головний редактор “Дня” Лариса Івшина:

«Цією справою ми перегортаємо якусь сторінку в історії і можливо, відкриваємо якусь перспективу. Українська журналістика отримала суттєву допомогу у Євросуді».

Суд одностайно прийняв рішення про те, що мало місце порушення статті 10 (свобода висловлювання) Європейської конвенції з прав людини.

Європейський Суд підтвердив, що критика обох політиків була сильною, полемічною, та написана саркастичною мовою. Обидва політики мали причини вважати себе ображеними – вважають судді. Однак, обираючи свою професію, вони повинні були бути готовими до критики.

Таке рішення є прецедентом для українських судів, де розглядається чимало позовів щодо захисту честі та гідності, однак його виконання потребує внесення змін до українських законів – каже заступник міністра юстиції Валерія Лутковська.

«Найголовнішим є те, що це рішення потребуватиме від України зміни законодавства. Європейський суд з прав людини чітко вказав, що перса – як вартовий пес демократії – має право бути і саркастично і критично настроєною по відношенню до політиків».

Суддя Верховного суду Іван Домбровський каже, що це рішення ще не набуло законної сили, оскільки Україна має три місяці на його оскарження. Втім суддя також вважає його важливим прецедентом і заявляє, що довіряє об`єктивності Європейського суду.

«Це справа Європейського суду. Ми на нього не тиснемо. Ми недавно там побували і впевнилися, що це на сьогодні є об”єктивна інстанція».

Тепер адвокати, що захищають журналістів чи ЗМІ, можуть залучати до своїх справ досвід газети «День» у Євросуді.

Свого часу український суд ухвалив рішення про те, щоб газета сплатила 2000 гривень моральної шкоди Наталі Вітренко і 1000 – Петру Симоненку. Тепер з українського бюджету «Українській Прес-Групі» мають сплатити 33.000 євро за моральні збитки, та 5,5 тисяч - за судові витрати. Однак у газеті зазначають, що головною метою позову було визнання права журналіста на оціночне судження, а не гроші.

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG