Спеціальні потреби

Проблема Придністров`я і роль України у її врегулюванні - 2005-03-09


Київ - 9 березня. Врегулювання проблеми Придністров`я стає одним із важливих зовнішньополітичних завдань України. Президент Ющенко під час візиту до Німеччини заявив, що незабаром Україна представить свій план врегулювання кризи і готова взяти найактивнішу участь у цьому процесі. Українські експерти вважають, що такі дії можуть позитивно вплинути на стосунки України з ЄС і продемонструвати готовність Києва до конкретних дій та активної зовнішньої політики.

Врегулювання придністровської кризи – одна із перших вагомих зовнішньополітичних ініціатив нової української влади. Під час представлення секретаря РНБО Петра Порошенка президент Ющенко сказав, що ця тема вже незабаром буде предметом розгляду Ради, а в Берліні пообіцяв представити власний план врегулювання цієї кризи. На думку президента, Придністров`я – це загроза безпеці України. З погляду директора Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександра Сушка, існування невизнаної республіки – це велика проблема для України, але багато впливових українських політиків та бізнесменів зацікавлені у її збереженні:

«Придністровський анклав, або самопроголошена Придністровська республіка – це кримінальне утворення, яке живиться контрабандною. Зрозуміло, що те, що є контрабандою з боку Придністров`я, є контрабандою з боку України. Без українських партнерів, таку контрабанду неможливо було б здійснювати. Йдеться про зацікавлення певних бізнес-політичних кіл в Україні в існуванні такої “чорної дiри”».

Олександр Сушко каже, що Придністров`я не могло б існувати без неофіційної підтримки Києва.

«Придністров`я не межує з Росією. Там немає прямих каналів для контрабанди. Без неофіційної підтримки України така ситуація не могла б існувати». У свою чергу провідний науковий співробітник Інститут світової економіки та міжнародних відносин Володимир Полохало вважає одним із важливих причин існування придністровської проблеми спроби Москви дестабілізувати ситуацію у цій частині колишнього Радянського Союзу, щоб у такий спосіб зберегти свій контроль над регіоном:

«Цілком очевидним є деструктивна позиція Росії, спрямована на підтримку цієї конлфіктогенності, і тим самим обгрунтування своєї власної там присутності, і обгрунтування своєї ролі у цій частині».

Всі опитані нами експерти заявили, що активні дії України щодо врегулювання придністровського конфлікту позитивно позначаться на стосунках України як з Молдовою і Румунією, так і з ЄС. Політолог Сергій Таран каже, що цим Київ може продемонструвати бажання впливати на ситуацію в регіоні та підняти свою зовнішньополітичну вагу:

«В такій ролі, а саме посередника між сторонами, Україна може ствердити свою роль як активного учасника у міжнародних відносинах в регіоні. Досить довго Україна взагалі не була чинником у зовнішній політиці в регіоні, оскільки влада в Києві була у повній залежності від влади Москви».

Нині населення у невизнаній Придністровській республіці складають біля тридцяти відсотків етнічних українців. Це трохи більше від кількості росіян. І саме присутність своїх співгромадян стало головним аргументом Москви у її підтримці Придністров`я, в тому числі і військовими силами. Нагадаємо, що там досі дислокується 14 російська армія. Значний відсоток українців, на думку експертів, і безпосередній кордон з Придністров`ям дає Україні беззаперечні козирі для активної політичної діяльності у напрямку розв`язання цієї багаторічної кризи.

XS
SM
MD
LG