Спеціальні потреби

В Україні триває обговорення громадського мовлення - 2005-02-11


Київ - 11 лютого. Сьогодні в Україні відбулося відразу декілька дискусій довкола створення громадського телебачення. Одну з них організував “Дім Свободи”. Нині 13 недержавних організацій створили коаліцію під назвою “Суспільне мовлення”. Вони ставлять собі за мету виробити принципи роботи системи громадського мовлення в Україні. Втім вже зараз існує багато точок зору щодо того, як має функціонувати така система та хто буде її ініціатором.

“Громадське мовлення” – це поняття все частіше чують українці. Нині ряд недержавних організацій та міжнародних структур i фондів ініціюють обговорення, яким має бути громадське телебачення. А відомий журналіст та телепродюсер Олександр Ткаченко навіть розробив власну концепцію "Громадського телебачення" та представив її на обговорення. Не проти ніби й представники влади, однак вони кажуть, що створити таке телебачення без широкого обговорення неможливо. Зараз дуже мало людей в Україні розуміє, чим це громадське телебачення відрізнятиметься від існуючого державного –каже експерт Телекритики Борис Бахтєєв:

«Вивіска нова – кажуть краще, що громадське телебачення краще, ніж державне, державне це минулий день, громадське – завтрашній. Але коли розписують деталі, то виходить, що це теж саме, але під новою назвою».

Під час круглого столу, організованого "Домом Свободи", експерти казали про те, що спочатку українці б мали добре ознайомитися із принципами функціонування такого телебачення в інших країнах. Говорить голова правління Харківської асоціації “Журналістська ініціатива” Ангеліна Солдатенко:

«Треба повернутися на початок дискусії. Треба поговорити про терміни, що це за суспільне мовлення, що це за формат такий. А це відповідна редакційна політика, це добір відповідних джерел інформації, відповідний фандрейзінг. Ми працювали з менеджерами з усього світу».

Нині в Україні значно більше питань щодо створення громадського телебачення, аніж відповідей. Зокрема, чи має воно створюватися на базі державного телебачення, що тоді буде з понад двома тисячами працівників НТКУ, хто його контролюватиме та очолюватиме, і одне з головних питань – хто за це все платитиме. Нині вся система державного телебачення постійно відчуває гострий брак коштів, а відтак і кадрів, кажуть журналісти. Знову Ангелiна Солдатенко:

«До цього часу говорилося – вас годує держава, і ви будете говорити те, що вам скажуть. І коли я наприклад вставала і говорила, що держава - це податки людей, і ми повинні захищати інтереси людей, то мені відповідали “ні”; треба захищати тих, хто вам зарплату платить. Ось таке було розуміння державного телебачення, і це було беззаперечно».

І ще одне питання, на якому мало акцентують увагу на відкритих дискусіях – чи достатньо нині політичної волі у нового українського керівництва замінити таке контрольоване медіа, як УТ-1, незалежним, потужним і добре фінансованим каналом, адже незабаром парламентські вибори, на яких власне і вирішуватиметься, хто надалі буде владою в Україні.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG