Спеціальні потреби

Ющенка благословили лiдери усiх українських християнських церков - 2005-01-25


Київ – 24 сiчня. Перед відбуттям до Росії президент Ющенко взяв участь у Молитві за Україну, яку провели у Софіївському соборі в Києві глави всіх українських християнських церков.

З молебня в Софії Київській Віктор Ющенко розпочав перший день свого президентства. У найдавнішому храмі Руси, де благословляли на владу великих київських князів, новообраний президент отримав благословіння від предстоятелів християнських церков України. У спільному молебні взяли участь глави всіх без винятку православних, католицьких та протестантських конфесій. Присутнім був також митрополит Володимир – глава Української православної церкви Московського патріархату, яка під час виборів активно підтримувала іншого кандидата – Віктора Януковича.

Президент України, що прийшов до Софії Київської разом із найближчими соратниками, включаючи Юлію Тимошенко, а також з дружиною і двома доньками, вклонився святиням собору та прийняв благословення вищих церковних ієрархів. Виступаючи з короткою промовою, він знову повторив слова, сказані ним під час громадської інавгурації на Майдані:

«Ми є європейці, ми поважаєм кожну віру. Ми поважаємо вибір людини, в даному випадку маємо на увазі духовний вибір, і відносимо це до його виключних духовних прав. Ніхто із світської влади не може перстом комусь показувати, до якого храму йому ходити і де коротша дорога до Бога. Це не уділ світської влади. І тому в цих святих стінах я хотів би ще раз сказати, що ми присягаємось, що ми дамо можливість кожній людині ходити в той храм, іти тою дорогою до Бога, яку вона обрала».

Коментуючи промову президента в Софіївському соборі, експерти-релігієзнавці шукають у ній свого роду заявок на нову державну політику стосовно церкви. Як вважає оглядач з релігійних питань газети “День” Клара Гудзик, церковна політика української держави за президентства Ющенка буде гранично толерантною до різних вір та конфесій. А тим часом на головне питання – що робитиме держава для об`єднання православних церков – каже Клара Гудзик, наразі немає відповіді:

«Дорого коштує його заява про те, що кожен українець буде мати право ходити у ту церкву, в яку він хоче. Тобто політика уряду, спрямована на толерантність, на рівність церков, що, власне, засвідчила і його поведінка у храмі. Друге, що він не сказав, а це таке болюче питання, у виступі митрополита Мефодія, це об”єднання православної церкви. І багато хто думав – може, новий президент висловить свою думку на цю справу, треба, не треба об”єднуватися, чи буде держава, уряд посильно допомагати. Це друге. І третє – сьогодні в Москві наш новий президент буде зустрічатися не тільки з президентом Росії, але і з главою московської православної церкви. Тема, звичайно, не зазначена. Будемо надіятися, що йтиметься про урегулювання цієї проблеми православ`я українського, тим більше що лунають пропозиції з боку Вселенського патріархату сприяти у цій справі».

А тим часом редактор культурологічно-релігійної газети “Наша віра”, колишній в`язень сумління Євген Сверстюк називає урочистості в Софіївському храмі початком процесу християнського єднання в Україні:

«Завершився період поділу, період пограбування і поділу нації. І зараз зібралися в храмі усі представники різних конфесій, які у нас мають порівняно широку свободу, але які у нас були розподілені за принципом тваринної ферми Орвелла “є рівні, але є рівніші”. І вся політика церковна Кучми була недостойною».

На думку пана Сверстюка, політика фаворитизму, за якою одній церкві, а саме УПЦ Московського патріархату, надавалися відчутні переваги, буде замінена позицією державного нейтралітету, що на ділі сприятиме подоланню поділів між православними:

«Я думаю, що головний крок, який, мабуть, зробить Віктор Ющенко, це позбавлення привілеїв будь-якої церкви. Будь-які привілеї для церкви це загибель моральна. Я думаю, що він позбавить привілеїв, і таким чином буде в Україні природний процес об`єднання передусім віруючих. Не зверху, а знизу. Тобто має бути відродження релігійного духу українського народу. І мають відійти всі політичні спекуляції навколо патріархатів на другий план», - сказав Євген Сверстюк.

XS
SM
MD
LG