Спеціальні потреби

Вашингтон пост про новий шлях України - 2005-01-24


Вашингтон - 23 сiчня. Iнавгурації Віктора Ющенка в сам день церемонії впливова американська газета Вашингтон пост присвятила редакційну статтю, з якiй звернула увагу на деякi труднощi, що лежать перед Україною навiть з приходом до влади нового президента.

Під заголовком «Нова демократія» редактори Вашингтон пост пишуть, що з інавгурацією Ющенка одна з найбільших європейських держав здійснить перехід від скорумпованої поліцейської держави до новонародженої демократії. Церемонія, пiдкреслено в газетi, відбувається всього через місяць після того, як Ющенко здобув рішучу перемогу на вільних і справедливих виборах, всього через два місяці після того, як інсценізована Росією спроба шляхом фальсифікації виборів встановити в Україні новий авторитарний режим дала зворотний ефект, а також після того, як «помаранчева революція, змусила злочинну кліку, яка десять років правила країною, відступити. Втім з приходом до влади Віктор Ющенко розпочне нелегке завдання знайти для своєї трансформованої країни місце між скривдженим Володимиром Путіним та західними демократіями. Існує небезпека, пише американська газета, що Україна загрузне десь між ними.

Ющенко, продовжує Вашингтон пост, зробив правильне рішення, коли постановив найперше після своєї інавгурації відвідати Москву, незважаючи на нещодавні заходи Путіна перетворити Україну на колонію Кремля, яка жила б в умовах такого ж авторитаризму, який він зараз намагається створити в себе дома. Так, від Путіна на адресу Ющенка нарешті надійшло вітання з перемогою, однак це не означає, що він готовий відпустити Україну з російської сфери впливів.

Далі читаємо, що після відвідин Москви Ющенко планує відбути турне Західною Європою, яке включатиме зупинку в Європарламенті. Його помічники кажуть, що новий український уряд прагне якнайшвидшої інтеграції у західні демократичні структури, починаючи з Європейським Союзом. Однак, хоча уряди країн ЄС підтримували «помаранчеву революцію», їх наочне зволікання взяти Україну у свої обійми можна трактувати лише як глузування з того, що Росія та її союзники вже змальовували Ющенка як лакея Заходу. Найоптимістичною в порівнянні з прилюдними і приватними заявами чиновників ЄС можна хіба-що вважати заяву координатора зовнішньої політики Євросоюзу Хав’єра Солани, який словами «нічого не треба вважати за неможливе», відповів на запитання про перспективи вступу України до союзу.

За словами Вашингтон пост, багато європейських урядів не поспішає з прийняттям до свого клубу ще однієї великої, доволі убогої східно-європейської країни; інші намагаються не скривджувати Путіна, який мріє про створення домінованого Москвою Єдиного економічного простору. З десяток років тому, пише американська газета, коли новоспечені центрально-європейські демократії - такі як Польща і Угорщина - боролися з подібним ставленням до них з боку Західної Європи, Сполучені Штати простягнули їм руку, відкривши перед ними перспективу вступу до НАТО. Минулого тижня президент Буш пообіцяв активну підтримки нових демократії. Україна, пише Вашингтон пост, для нього чи не перша нагода перетворити свої слова в дію.

XS
SM
MD
LG