Спеціальні потреби

Верховний Суд вiдхиляє скаргу Януковича; президентом обраний Ющенко - 2005-01-20


Київ 20 – сiчня. Сьогодні над ранком Верховний Суд України виніс рішення відхилити скаргу Вiктора Януковича. Сьогодні ж газети “Голос України” та “Урядовий кур`єр” оприлюднили офіційні результати виборів, згідно з якими президентом обраний Вiктор Ющенко. Рiшення суду оскарженню не пiдлягає.

Вирішальне засідання Верховного Суду тривало сімнадцять годин. Пізно ввечері, по завершенню судових дебатів сторін судді пішли до дорадчої кімнати. Їх рішення в залі суду очікували представники та прихильники обох кандидатів, журналісти.

В цей час у залі й з`явилися “Голос України” та “Урядовий кур`єр” з опублікованими офіційними результатами виборів. Перші примірники газет, що їх почали друкувати вночі, після закінчення терміну заборони на оприлюднення результатів виборів, привіз керівник виборчого штабу Ющенка Петро Порошенко. Як він сказав, сам Ющенко газет іще не бачив – отримає лише вранці. О другій сорок ночі з дорадчої кімнати нарешті вийшли судді. Головуючий Анатолій Ярема оголосив рішення судової палати у цивільних справах Верховного Суду України:

«У задоволенні скарги кандидата на пост президента України Януковича Віктора Федоровича на бездіяльність Центральної виборчої комісії, дії по встановленню результатів повторного голосування з виборів президента України 26 грудня 2004 року та на постанову ЦВК про підсумки повторного голосування 26 грудня 2004 року та результати виборів президента України від 10 січня 2005 року і про оприлюднення результатів повторного голосування від 26 грудня 2004 року відмовити. Рішення є остаточним і оскарженню не підлягає. Головуючий, судді, всі підписи. Судове засідання оголошується закритим».

Представники Віктора Януковича кажуть – вони не сумнівалися, що рішення буде саме таким, після того як суд обмежив дію заборони на оприлюднення результатів виборів і дозволив офіційну публікацію в газетах. Говорить Нестор Шуфрич:

«Єдине, що ми сподівалися, що принаймні наші опоненти дадуть можливість суду витримати честь мундіру і не будуть розмахувати газетою з встановленням результатів виборів до рішення Верховного Суду. Але всі ви були свідками, що в залі засідання палати Верховного Суду вже було показано газету з результатами виборів. Тому після вчорашніх рішень зрозуміло було, яким воно буде».

Шуфрич обіцяє, що наступним кроком його команди стане оскарження результатів президентських виборів у Європейському суді з прав людини. Представляти інтереси Януковича, каже він, уже погодились швейцарські адвокати, що були його представниками у Верховному Суді України.

А тим часом представник Ющенка Юрій Ключковський твердить – не існує прецедентів, щоб Європейський суд брав до розгляду справу, пов`язану з президентськими виборами. Виступаючи в середу на дебатах у Верховному Суді, Ключковський скритикував опонентів за цілковиту відсутність правової аргументації, кажучи, що їхні звинувачення базуються на фольклорі, а не на праві; на риториці, а не на правді. Порівнюючи нинішній процес у Верховному Суді і той історичний, що відбувся після сфальшованих виборів 21 листопада, він вказує на принципову різницю:

«На цей раз ситуація була принципово відмінна, і самі заявники скарги розуміли, що вони лише намагаються імітувати ту ситуацію, яка була тоді, але насправді ситуація інакша. І мабуть, це відбилося і на іншій стороні. Тодішній процес був дуже внутрішньо напруженим, драматичним. Цей мав всі елементи фарсу».

А керівник виборчого штабу Ющенка і один з можливих претендентів на прем`єрський пост Петро Порошенко воліє говорити про майбутнє.

«Ми перші пріоритети, головну увагу приділимо тим людям, які не голосували за Ющенка. Я впевнений в тому, що Ющенко є і буде президентом всієї України. Я впевнений в тому, що і урядовці, і президент, перші поїздки будуть спрямовані на схід».

Президентськi перегони в Україні завершилися. Рішення Верховного Суду остаточно затвердило перемогу Віктора Ющенка, знявши всі перепони до інавгурації, яка, як кажуть люди його штабу, безумовно буде на цьому тижні – як уточнив Порошенко, 22 або 23 січня.

XS
SM
MD
LG