Спеціальні потреби

28.09.04  -  Автомобіль майбутнього: його перспективи наразі пов’язують з водневими батареями. - 2004-09-28


З триваючою лихоманкою цін на ринку нафти і зростаючим занепокоєнням якістю довкілля, виглядає, що саме автомобілю доведеться зазнати найрадикальніших змін в технології, після винаходу Інтернету, бездротового зв’язку, та плазмових телевізорів. Автомобіль--ця улюблена іграшка сучасної людини--є рухомим символом свободи і соціальної мобільності, поєднанням технології і цінностей людського буття. Від того, яким він буде у майбутньому, багато в чому залежатиме, якими будемо ми з вами: більш задоволеними життям, чи такими, що не чекають від нього нічого гарного. Адміністрація Білого Дому минулого року пообіцяла збільшити федеральну підтримки програм розробки водневих автомобілів, які були б екологічно чистішими та зменшували б залежність Сполучених Штатів від імпорту нафти. Вже вдалося створити кілька експериментальних зразків таких самоходів. Але чи реально очікувати їх скорої появи на автошоу та в крамницях? Говорить професор Скотт Семюлсен, співробітник Національного дослідницького центру водневих батарей у місті Ірвін, штат Каліфорнія:

«Якщо таке й станеться, то, на нашу думку, не раніше, ніж за десять-п’ятнадцять, а то й двадцять років.»

Принципова схема водневих батарей проста. В її основі--хімічна реакція між воднем і киснем з атмосфери. Викид--чиста вода замість двоокису вуглецю, який не дає дихати і створює парниковий ефект. Але за цією простотою криються проблеми. Одна з них: за існуючої технології вироблення водню є енергоє́мним, забруднює довкілля, і--головне-- є дорожчим, аніж продукування бензину. Семюлсен продовжує:

«Питання питань--чи можемо ми виробляти водень дешевше, аніж бензин? Відповідь на нього: «ні!»

Незважаючи на це, суспільство можливо готове заплатити більше за екологічно чистіше пальне. Але це не єдина проблема, що криється за відносно простою водневою технологією. Головним,--говорить Семюлсен,--є пробі́г водневого автомобілю:

«Великою проблемою є запас водню на борту, не так з погляду безпеки, як з погляду кількості. Наразі на одній заправці ми можемо проїхати майже п’ятсот кілометрів. А з водневими батареями--лише двісті сорок.»

Іншою проблемою є те, що водневі двигуни у холодну погоду працюють не так добре, як бензинові. Ще одне питання -- ставлення споживачів. Чи сприймуть десятки мільйонів водіїв внутрішній і зовнішній вигляд нового автомобіля, працю нового двигуна, палива, руху по гайвею? Ніл Гарві, який працює у компанії, що випробовує кілька експериментальних водневих Тойот, каже, що споживачам сподобаються такі двигуни, бо працюють вони тихіше:

«Вони не дуже відрізняються назагал від бензинових, головною відмінністю є менший шум.»

А молодим покупцям подобається екологічність нових машин. Вони ладні заплатити більше, щоб допомогти вберегти чисте повітря. Для Каліфорнії це--проблема номер один. Гори на сході штату немовби консервують повітря, і тому в безвітряні дні на гайвеях там стоїть бензиновий туман. Молодь звикла вільно дихати, і тому зі сподіваннями тих, хто сяде за кермо у найближчі десять-двадцять років і пов’язане майбутнє індустрії водневих автомобілів. Вони приваблюють молодих покупців своїм «космічним» дизайном і безліччю технологічних новинок: варто згадати лишень про голосові команди водія бортовому комп’ютеру. Водневі автомобілі можуть перейти з розряду пілотних розробок до нашого життя у недалекому майбутньому за умови політичної волі та грошей, щоб зробити їх практичними.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG