Спеціальні потреби

Громадськi слухання на тему зникнень та полiтичних убивств - 2004-06-18


Київ – 17 червня. “Зникнення та політичні вбивства в Республіці Білорусь, Російській Федерації та Україні”. Громадські слухання на таку тему проходять зараз в українській столиці за участю представників Білорусі, Росії, України, а також Ради Європи.

У сучасній Росії головним осередком насильницьких зникнень є Північній Кавказ. Люди у Чечні зникають переважно на блок-постах та під час зачисток, а потім трупи людей, що зникли у різних місцях, знаходять в одній спільній ямі.

“Це значить, що є централізована система”, -- каже один з учасників громадських слухань про політичні зникнення, перший уповноважений з прав людини Державної Думи Російської Федерації Сергій Ковальов, який називає насильницькі зникнення в Чечні справою рук російських спецслужб – такого собі “ескадрону смерті”.

В лукашенківській Білорусі є 4 доведених випадки політичних зникнень і вбивств. На оперативному рівні компетентними органами Республіки Білорусь ці злочини розкриті, однак при нинішній владі нереально, щоб справи дійшли до суду. Як каже інший учасник громадських слухань, адвокат Білоруського Гельсінкського комітету Гаррі Погоняйло, сьогодні у білоруських правозахисників з’явилася нова альтернатива. У квітні Рада Європи прийняла резолюцію, за якою процедура притягнення винних до відповідальності може бути задіяна через судочинство котроїсь із країн Європи:

“Можете собі уявити, якщо вся світова спільнота знатиме, що видано санкції на арешт вищих посадових осіб Білорусі – чи зможе той же Лукашенко спиратися на цих посадових осіб, управляючи країною. А йдеться ж про Генерального прокурора, про міністра внутрішніх справ, про голову КДБ і про нього самого”, каже представник Білоруського Гельсінкського комітету.

Для політичних зникнень і вбивств характерна, по-перше, відсутність розслідування справи, а по-друге, спроба покрити цю справу на найвищому рівні, говорить спеціальний доповідач Ради Європи з проблем політичних зникнень у Білорусі Христос Пургурідес. За його словами, Рада Європи занепокоєна тим, що не розслідується гучна українська справа про зникнення і вбивство – справа Георгія Гонгадзе.

«Якщо влада проводить належне розслідування, то це розслідування може довести, що уряд не причетний. І з другого боку, якщо немає належного розслідування, кожен може подумати, що уряд відповідальний за це політичне зникнення і вбивство”, говорить спеціальний доповідач Ради Європи Христос Пургурідес.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG