Спеціальні потреби

Заяву Продi про неможливiсть вступу України до ЄС згладжено - 2004-05-07


Київ – 6 травня. В середині травня у трьох українських містах пройдуть дні Європейського Союзу. Чиновники ЄС обіцяють масштабні культурні заходи, покликані ближче познайомити українців із Євросоюзом. В той час в Україні продовжують обговорювати заяву керівника Єврокомісії Романо Продi про неможливість вступу України до ЄС.

Представники Євросоюзу обіцяють, що дні Європи в Україні будуть масштабнішою подією з усіх, які ЄС проводить де інде у світі. З 15 по 20 травня у Києві, Дніпропетровську та Львові розіб’ють європейські містечка, пройдуть фестивалі та концерти українських та європейських виконавців. Виконуючий обов’язки голови представництва Єврокомісії в Києві Стеффен Сковманд називає це знаком особливого ставлення ЄС до України. Хоча багато журналістів зауважили, що український прапор в представництві ЄС, на фоні якого чиновник робив цю заяву, висiв догори ногами.

Формально прес-конференція була присвячена проведенню в Україні Днів Європи. Але безумовно журналістів цікавив коментар представників Євросоюзу заяви президента Єврокомісії Романо Проді. На урочистостях, присвячених вступу до ЄС десяти нових членів, він сказав, що Україна разом із Білоруссю та Молдовою ніколи не стануть членами Євросоюзу. Коментуючи ці слова Проді, Стеффен Сковманд значно пом’якшив формулювання свого керівника.

«Щодо заяви Романо Проді, яку цитувала газета “Файненшел Таймс” - сорок дев`ята стаття договору про створення Європейського Союзу дуже чітко зазначає, що будь-яка європейська країна може звернутися із заявою і вступити у Європейський Союз. Умова – відповідність певним критеріям. Наприклад, демократичний устрій, дотримання прав людини, повага прав меншин. Ці положення стосуються і України. І цим ми керуємося у наших стосунках з українським урядом. І проведенням днів Європи ми хочемо показати особливе ставлення Євросоюзу до України».

Не драматизувати заяву Президента Єврокомісії Романо Проді закликав і посол України в ЄС Роман Шпек. В коментарі радіо «Свобода» він сказав, що до слів, сказаних під час урочистих вечер, треба ставитися із гумором. Однак Шпек назвав таку позицію помилковою. Він висловив надію, що Україна здатна досягти критеріїв, які надають право членства в ЄС.

Втім багато скептиків зазначають, що принаймні на найближче десятиліття ЄС зупинить своє розширення на Схід. На думку директора міжнародних програм Центру імені Разумкова Валерія Чалого, Україна «поки що не готова до будь-якої інтеграції: ні європейської, ні євразійської». Чалий вважає, що крім досягнення критеріїв ЄС Україна має наростити економічну міць. Необхідною передумовою інтеграції Чалий називає визначення суспільством та елітою стратегічних пріоритетів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG