Спеціальні потреби

Соцiологи не довiряють результатам виборiв в Мукачевомy - 2004-04-23


Київ – 22 квітня. Соціологи відкидають офіційно оголошені результати виборів у Мукачевому. За висновком чотирьох авторитетних соціологічних фірм, що проводили в Мукачевому опитування на виході з виборчих дільниць – так звані «екзит-поли», на виборах міського голови переміг не Нусер, а Балога з великим відривом.

Вибори в Мукачевому – далеко не перші, на яких провідні українські соціологічні служби проводять «екзит-пол». Опитування на виході з виборчих дільниць під час президентських і парламентських виборів в Україні давали доволі точний результат, який відрізнявся від офіційних даних, що їх згодом оприлюднювала ЦВК, максимум на 2 відсотки. Дані «екзит-полу» у Мукачевому розійшлися з офіційними настільки, що це викликало шок у соціологів. Переможцем оголосили Ернеста Нусера, хоч опитування вказували на те, що безперечним лідером перегонів є його противник Віктор Балога. За даними опитувань на виході з виборчих дільниць, за нашоукраїнця Балогу проголосувало 62 відсотки виборців, тоді як есдек Нусер отримав вдвічі менше – 30 відсотків голосів. Говорить Ірина Бекешкіна з фонду «Демократичні ініціативи»:

«Взагалі ми, соціологи не займаємося політикою, ми робимо свою справу. Але тут вже, розумієте, принцип – під сумнів наша професійна кваліфікація, оскільки ніде в світі не було так, щоб результати екзит-полу, проведеного професійними фірмами, і офіційні результати розходились десь так на шістдесят відсотків, бо реально з точністю до навпаки виходить шістдесят відсотків. Тобто щось негаразд. На нашій вазі терезів – професійність фірм, які працювали, досвід усіх попередніх екзит-полів, що на других терезах – я цього не бачила взагалі, бо немає ані протоколів, ані бюлетенів. І виникає питання. Тобто порівнювати нам нема з чим наші результати».

Соціологи наполягають на тому, що їхнє опитування відбиває реальні результати виборів мера в Мукачевому, і називають офіційно оприлюднений результат «верхом цинізму». В коректності цього результату сумніваються не лише безсторонні соціологи, не лише зацікавлені в перемозі свого кандидата нашоукраїнці, а й навіть дехто з протилежного табору, чий кандидат оголошений в Мукачево переможцем. Як сказав «Голосу Америки» відомий політаналітик, ідеолог соціал-демократів Михайло Погребинський, офіційні результати виборів видаються йому сумнівними.

«Я думаю, що результат, який там отримали, екзит-пол, можливо, має похибку вищу, ніж зазвичай це буває з екзит-полами, і я це пов’язую з надзвичайно гострою політичною ситуацією в тому регіоні й небажанням людей відверто говорити, за кого вони проголосували, оскільки там був величезний тиск з обох боків на виборців. Але мені все ж таки видається, що результат, який проголошений, досить дивний, і як на мене, такої різниці, навіть попри те, що я сказав раніше, що результат екзит-полу можна поставити під сумнів, якоюсь мірою, частково, але все ж таки зворотній результат дуже мало ймовірний. Як на мене, результати, які були проголошені офіційно, вони підозрілі».

… говорить провладний аналітик Михайло Погребинський.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG