Спеціальні потреби

Реформа системи влади набирає крутого оберту - 2003-08-28


Напередодні нового політичного сезону в Україні головною політичною темою залишається реформа системи влади. Пропозиції щодо реформи, виголошені Президентом Кучмою рік тому у річницю Незалежності, нині зазнали суттєвих змін. Комуністи та соціалісти разом із адміністрацією Президента розробляють новий проект змін до Конституції, в якому пропонується обирати главу держави парламентом.

Новий проект конституційний змін став несподіванкою для багатьох українських політиків та експертів, як власне несподіваною виявилася компанія його розробників. Ініціаторами нового варіанту перетворення України на парламентську республіку стали лідер комуністів Симоненко, соціалістів Мороз вкупі з головою адміністрації Президента Віктором Медведчуком. Їх пропозиції поки не оформлені у конкретний проект закону, однак суть зводиться до того, що президента має обирати Верховна Рада, для цього потрібно триста тридцять сім голосів депутатів. Парламентська більшість також формуватиме уряд та визначатиме прем’єр-міністра. Парламент обиратиметься на пропорційній системі, хоча щодо цього остаточної згоди розробники проекту ще не дійшли.

Експерти кажуть, що за такої системи президент втрачає левову частку своїх повноважень. Очевидно, що президент обраний парламентом не зможе призначати керівників силових структур та регіональних керівників, що в перспективі може привести до виборів губернаторів.

Діючий Президент такі пропозиції назвав прийнятними і заявив, що підтримає відповідні зміни. Свою підтримку також висловили і ряд керівників пропрезидентських фракцій. Натомість коментарі спікера Литвина дещо стриманіші – він каже, що йому імпонує ідея обирати главу держави парламентом, але водночас він прогнозує політичне протистояння у ході розгляду відповідних законопроектів.

Головним ініціатором протистояння може стати найбільша фракція парламенту – Наша Україна, лідер якої Віктор Ющенко має найкращі шанси за рік стати новим Президентом із суттєвими повноваженнями. Він вже назвав нові пропозиції єзуїтськими і закликав лідера соціалістів не підтримувати пропозиції адміністрації Кучми.

Керівник лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут каже, що Наша Україна має запропонувати інші підходи до політичної реформи в Україні. Нинішні пропозиції щодо конституційних змін він називає іграми напередодні президентських виборів.

На думку експерта, нинішня українська конституція не є настільки недосконалою, як на тому наполягають ліві та пропрезидентські політики. Головна проблема в Україні не закону, а те, що їх не виконують – переконані в лабораторії законодавчих ініціатив.

XS
SM
MD
LG