Спеціальні потреби

Єдиний економічний простір - яка в ньому роль України? - 2003-06-20


Україна продовжує розбудовувати Єдиний економічний простір разом з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Концепцію ЄЕП віце-прем”єри чотирьох країн обговорювали сьогодні у Києві.

Відколи у лютому цього року президенти України, Росії, Білорусі та Казахстану заявили про намір створити Єдиний економічний простір, сторони щомісяця збираються для обговорення концепції нового пострадянського інтеграційного проекту під не вельми благозвучною абревіатурою ЄЕП. Нинішня зустріч у Києві – п”ята за рахунком, проте, як заявляють глави делегацій, про підписання концепції ЄЕП наразі говорити зарано: перемовини тривають, а укладення угоди про створення Єдиного економічного простору призначено на вересень: ще є час. Прогрес у переговорах учасники вбачають уже в тому, що відмінностей у підходах сторін поменшало, і замість кількох різних концепцій сьогодні обговорюється один документ.

Глава російської делегації віце-прем”єр Віктор Христенко, відповідаючи у Києві на запитання журналістів, висловив оптимізм щодо підготовки узгодженої концепції Єдиного економічного простору: мовляв, до вересня видамо готовий продукт. А глава української делегації, перший віце-прем”єр Микола Азаров заявив, що ЄЕП має стати черговим кроком до інтеграції наших країн.

Тим часом, говорячи про перспективи “союзу чотирьох”, незалежні експерти нагадують про принципові розходження у баченні сторонами глибини інтеграції. Національним інтересам України з усієї ідеї єдиного економічного простору відповідає лише зона вільної торгівлі. Тим часом Росія пропонує єдиний митний і навіть валютний союз з можливістю введення на території учасників ЄЕП єдиної валюти – по суті, оновлену модель Союзу. В деяких аспектах проект інтеграції ЄЕП йде навіть далі проекту Євразес, який Україна відкинула як економічно для себе невигідний, -- каже директор економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко:

"В деяких питаннях цей проект йде навіть далі, ніж Євразес, поскільки в Євразес немає органів, які мають наднаціональні повноваження. Те, що сьогодні обговорюється в рамках проекту концепції Єдиного економічного простору, це намагання створити комісію з питань тарифів і торгівлі з певними наднаціональними повноваженнями, проти чого Україна заперечує."

За словами експерта, для реалізації цього проекту навряд чи є об”єктивні передумови. Це може виявитись повторенням тих безплідних спроб, які робилися і в рамках СНД, а згодом і в Євразес. Зусилля з розбудови Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю і Казахстаном ставить також питання, то куди ж інтегрується Україна: на Захід чи на Схід.

"... думаю, що тут є проблема узгодження цього вектору з тими стратегічними напрямами розвитку, які проголошені в Україні в рамках її курсу на європейську інтеграцію" - говорить експерт Центру Разумкова Володимир Сіденко.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG