Спеціальні потреби

Погляди експертів щодо президентських пропозицій - 2003-06-17


Сьогодні у Верховній Раді очікували подання президентського законопроекту конституційної реформи, в якому мали бути враховані результати всенародного обговорення. А тим часом президентські пропозиції конституційних змін продовжують обговорювати експерти.

Критично налаштовані до чинного президента експерти вважають запропоновану Леонідом Кучмою політичну реформу “відволікаючим маневром влади” і кажуть, що опозиція не повинна дати себе втягнути в обговорення президентських ініціатив. І все-таки… обговорюють їх.

Один з найрізкіших критиків Президента, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін називає затіяну реформу “інструментом встановлення диктатури”:

"Який механізм для України обрали, щоб встановити диктатуру? Ось обрали механізм фата-моргани “політичної реформи”, конституційної реформи. Ніколи ще, я Кучму знаю вже 12 років, ніколи я не чув від нього, щоб він відмовився від своїх повноважень. Вся його політична кар'єра за останні 12 років підпорядкована одній меті – це розширення своїх повноважень і посиленню своїх функцій як диктатора."

За словами політолога, на подальшу узурпацію влади націлені пропозиції президента про двопалатний парламент, верхня палата якого буде підконтрольною йому особисто, про залишення за президентом права призначати силовиків, про референдум прямої дії, а також про одночасні вибори Президента і Верховної Ради:

"Це навмисно робиться для того, щоб дезорієнтувати і розхитати опозицію, тому що опозиція може об”єднатись навколо зміни Президента, а якщо будуть всі вибори одночасно, у опозиції не буде ні сил, ні можливостей, щоб протистояти режиму. Таким чином, навмисно, продумано вноситься хаос…"

Політолог Володимир Малинкович називає пропозицію проводити всі вибори в один рік найбільш небезпечним положенням президентського законопроекту:

«Цього не повинно бути і це просто абсурд. Це нелогічна, абсолютно безглузда постановка питання, сенс якої якщо є, то він є тільки для Президента: спроба пролонгувати свою владу. Так, він сьогодні говорить, що піде в жовтні 2004 року. Але якщо він поставить питання про одночасні вибори президентські і парламентські і якщо раптом це питання восени пройде, то виникне ситуація, за якої хтось мусить піти у відставку. Депутати відмовлятися від своїх мандатів не захочуть, і Кучма сподівається, що вони таким чином домовляться і продовжать його строк. Це типовий шантаж, який використовується виключно в інтересах президента, особистих”.

Важливо не допустити, каже політолог, подібних небезпечних для української демократії конституційних змін. І водночас, каже він, важливо разом з водою не вихлюпнути дитя.

«Якщо зараз з усього того, часто безглуздого, що є в президентському законопроекті, залишиться лиш кілька основних пунктів, а саме формування уряду парламентом, то це буде значний крок вперед до демократизації влади», -- каже Володимир Малинкович.

А тим часом жорсткий опозиціонер, народний депутат з фракції Юлії Тимошенко, Григорій Омельченко не вірить в можливість будь-яких демократичних кроків за нинішнього президента:

"Те, що Президент називає політична реформа, по великому рахунку є політична авантюра, в яку була спроба, і вона здійснилася, втягнути так зване всеукраїнське обговорення… І таким чином відволікти опозиційно налаштовану частину суспільства… І в певній мірі Кучмі це вдалося."

Як прогнозують експерти, з внесенням президентського законопроекту, у Верховній Раді, де вже існує інший, альтернативний законопроект, розроблений спеціальною парламентською комісією, в питанні конституційної реформи, настане повна плутанина.

Раніше повідомлялося, що в результаті парламентських консультацій президент погодився зняти свою пропозицію про введення довопалатного парламенту. Тим часом дебати про одномоментні вибори – Президента і парламенту – тривають. А очікуваний президентській законопроект до Верховної Ради наразі так і не надійшов.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG