Спеціальні потреби

Що спричинило стрілянину на базі Форт-Гуд?

П'ятого листопада на військовій базі Форт-Гуд у штаті Техас сталася стрілянина, в результаті чого загинуло 13 людей і ще 30 отримали поранення. Нападником, який відкрив вогонь, був майор Нідал Малік Гасан – американець палестинського походження, який працював на базі психіатром. Що змусило його піти на такий крок? Відповідь на це запитання сьогодні шукає як американське суспільство, так і правоохоронні органи.

У ході слідства з’ясувалося, що розвідка США вже досить давно була свідома, що Гасан намагався встановити зв'язок з радикальними елементами, включно з терористичною мережею аль-Кайда, і ці дані було передано військовому керівництву.

Минуло більше тижня з часу трагедії на техаській базі Форт-Гуд, однак питань стає все більше. Говорить генерал американської армії Роберт Кон:

«Ми … розглядаємо тепер, що можна було зробити, щоби запобігти цьому нападу».

Розібратися у цій справі, чим уже займається навіть Конгрес – не буде легко, а ще важче буде знайти винних.

Задовго до трагедії на військовій базі американська розвідка виявила, що майбутній нападник майор Нідал Гасан нав’язав контакти з радикальним ісламським проповідником Анваром Авлакі, який оперує Інтернет-сторінкою з Ємену і закликає усіх мусульман до джихаду проти Сполучених Штатів.

Колишній агент ФБР Бред Ґаррет каже:

«Авлакі є провідним вербувальником аль-Кайди. Він здатний переконувати людей вбивати інших і навіть самих себе».

Перед переїздом до Ємену Авлакі був імамом у вірджинській мечеті, в якій молився і Нідал Гасан. Туди ж ходили і двоє з учасників терактів 11 вересня.

Експерт з питань контртероризму Кент Клізбі каже, що відрізнити звичайного активіста від терориста досить складно:

«Є чимало божевільних, які поводяться божевільно. Стежити за кожним з них вимагатиме надто багато ресурсів».

Розвідка каже, що попередила військове керівництво про контакти Гасана, але відповідні служби не продовжили розслідування, оскільки вважали, що Гасан не становить загрози.

Говорить експерт з питань контртероризму Кент Клізбі:

«Переконаний, в армії не поспішали діяти. На це дивилися крізь призму політкоректності, багато національностей – називайте як хочете – вони вважали…, що некоректно вимагати у мусульманина пояснень щодо його поведінки».

Гасан ніколи не приховував свого незадоволення воєнними діями США в Іраку та Афганістані. Він відверто заявляв, що армія повинна звільняти мусульман зі служби в армії, якщо їм доведеться воювати з мусульманами у цих країнах.

Однокурсник Гасана Вал Фіннел каже:

«Він часто наголошував, що передусім мусульманин, а відтак американець. Це виходило з нього в усьому, що він робив в університеті. Ми всі обурювались – як можна складати присягу, бути військовим офіцером і присягатись на вірність Конституції і на захист американців від усіх ворогів – зовнішніх і внутрішніх – і бути в такому моральному конфлікті.

Стрілянину у Форт-Гуді зупинила співробітниця поліції, яка знешкодила Гасана, і при цьому сама постраждала. З важкими пораненнями нападника привезли до лікарні, де він знаходиться досі. У четвер йому офіційно пред’явили звинувачення у вбивствах.

Представник управління з розслідування кримінальних справ Кріс Ґрей:

«Майору збройних сил США Нідалу Малік Гасану, 39-річному психіатру з медичного центру Дарнал на базі Форт-Гуд, пред’явлені звинувачення у навмисному вбивстві…»

Для родин загиблих і постраждалих це перший крок у довгому процесі загоєння і пошуку правосуддя.

Мешканцям Форт-Гуду до смерті не звикати. За роки війни в Афганістані та Іраку база втратила 545 військовослужбовців.

Кріс Лов «пройшов» Афганістан. Бачив усіляке, однак до стрілянини на рідній базі готовий не був:

«Це справжній шок. Ми повертаємося зі зони конфлікту, щоби побути у мирному оточенні, відчути себе у безпеці. Нам легше пережити таке, коли ми за кордоном, але коли це стається на (військовій) базі, це потрясає людей, і зокрема, новачків».

Загалом військові відмовляються піддаватися залякуванням. Адже їх робота, кажуть вони, бути готовими до несподіванок і протистояти ворогу, де б він не переховувався.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG