Спеціальні потреби

Газові угоди Путіна і Тимошенко розгляне РНБО


Для розгляду московських газових угод у Києві скликають Раду з нацбезпеки та оборони. На своєму закритому засіданні 23 січня Рада планує з’ясувати, чи відповідають підписані документи національним інтересам України.

Як припускали раніше, засідання РНБО може закінчитися розірванням невигідного контракту. Тепер поінформовані джерела виключають радикальну розв’язку і кажуть про іншу мету виклику прем’єрки «на килим» до Президента. Засідання Ради з нацбезпеки має дати офіційний старт розслідуванню дій Тимошенко – чому на переговорах у Москві вона проігнорувала «газові» директиви глави держави і чи мало місце перевищення нею посадових повноважень.

На користь того, що прем’єркою готуються впритул зайнятись компетентні органи, свідчить риторика Секретаріату президента. Заступник глави канцелярії Андрій Кислинський звернувся до Генпрокуратури і СБУ із закликом ретельно вивчити всі обставини московських газових домовленостей. Як підозрює Кислинський, Тимошенко у своїх взаєминах з Москвою переслідує особисті інтереси. За його словами, ця політика має назву «Україна в обмін на владу», а її апогеєм стало підписання нинішніх газових угод.

«Ю.Тимошенко перейшла межу, що відділяє пошук політичної підтримки у лідерів сусідньої країни від повної здачі національних інтересів», – стверджує представник секретаріату. В оприлюдненій заяві він ставить також прем’єрці низку каверзних запитань. Наприклад, таке – чи правда, що вона погодилась лобіювати створення газотранспортного консорціуму, мета якого – передати український газогін під контроль, а відтак і у власність Росії.

В унісон із критикою, що лунає з президентського табору, звучать грізні інвективи опозиції. Національними інтересами України перейнялася Партія регіонів. Народний депутат-регіонал, екс-міністр палива та енергетики Юрій Бойко на прес-конференції в четвер висловив обурення новими газовими угодами, заявивши: «Інакше як зрадою національних інтересів подібні контракти назвати не можна!»

А реґіоналка Ірина Горіна подала депутатське звернення до Генерального прокурора, зажадавши витребувати у прем’єрки текст підписаних у Москві 19 січня газових контрактів.

Попри критику з усіх боків, Юлія Тимошенко демонструє непохитну переконаність у власній правоті. Після «походу телеканалами» увечері в середу, на прес-конференції в четвер прем’єрка додала ще один аргумент до свого захисту. З її слів, якби не вона, Україна мала б сьогодні ціну в 450 доларів за тисячу кубометрів газу. Мовляв, саме такою пропозицією незмінно завершувалися переговори, які до неї пробував вести з росіянами український президент.

Що ж до планованого засідання Ради з нацбезпеки та оборони, то як заявила Тимошенко, «на РНБО просто нема чого розглядати». Єдина мета цього засідання, за її словами, – повернути «РосУкрЕнерго».

«Я не дозволю президенту повернути корупційного посередника», – наголосила прем’єрка.

А тим часом засідання РНБО у п’ятницю може й не відбутися. Про те, буцімто його скасовано, повідомили інформагенції з посиланням на власні неназвані джерела. Втім, у Секретаріаті РНБО таку інформацію не підтверджують.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG