Спеціальні потреби

Україна поверне частину боргу за газ до 1 грудня


Україна розплатиться за газові борги перед Росією до 1 грудня. Про це домовились у Москві очільники «Газпрому» та «Нафтогазу». Втім, ідеться лише про частину боргу; загальна ж його сума залишається спірною. А тим часом Президент України квапить прем’єрку: якщо їй виявиться не під силу вирішити газову проблему до середи, до справи візьметься сам глава держави.

«Газпром» і «Нафтогаз» дійшли згоди: свій газовий борг Україна погасить до 1 грудня. Такої домовленості російська та українська компанії досягли у Москві у вівторок.

При цьому, однак, ідеться лише про частину боргу – а саме плату за газ, поставлений у вересні і жовтні. Що ж до загальної суми, то сторони далі не можуть її узгодити. В російському «Газпромі» наполягають на цифрі у майже в два з половиною мільярда доларів. Український же «Нафтогаз» стоїть на своєму: заборгували 1,3 мільярда, та й то боржник не український уряд, а швейцарська компанія-посередник «РосУкрЕнерго».

Порозумітися важливо не тільки тому, що в іншому разі Росія загрожує Україні міжнародним судом. Погашення всієї наявної заборгованості є також обов’язковою умовою, щоб нарешті позбутися горезвісного посередника «РосУкрЕнерго» та перейти на прямі взаємини «Газпрому» з «Нафтогазом».

Заявлена кінцева мета переговорів у Москві саме така; наразі ж перемовини кружляють замкненим колом.

А тим часом в Україні відкрили полювання на боржників за газ. Цей борг накопичив уряд Тимошенко, – стверджує колишній міністр палива та енергетики Юрій Бойко. На думку депутата-реґіонала, більша частина газового боргу сформувалася саме за її врядування. «Це борг за перший квартал 2008-го року, коли країна три місяці споживала газ і не платила», – сказав Бойко журналістам у вівторок. Екс-міністр відкинув звинувачення прем’єрки у тому, що заборгованість утворилася раніше, у 2007-му, і заявив:

«Якби в нас була якась заборгованість, то ми б не отримали таку комфортну ціну в 179,5 доларів за тисячу кубів».

Думку опозиції поділяють і у Секретаріаті президента. У системних помилках, що призвели до накопичення газових боргів, тут так само звинувачують уряд. Про це заявив на брифінгу у вівторок уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. Як він повідомив, якщо уряд Тимошенко не вирішить газової проблеми за відпущені їй президентом п’ять днів – до середи 26 листопада, до справи візьметься сам глава держави.

«Якщо уряд не впорається з цим завданням, то Президентові України самому доведеться вирішувати це питання», – пообіцяв Соколовський. Як він додав – авторитету Віктора Ющенка під силу зламати практику, коли газова тема актуалізується для України щоразу під кінець року.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG