Спеціальні потреби

Визнання Голодомору геноцидом – помилка спічрайтера?


В Українській Православній Церкві Московського патріархату точиться боротьба за визнання Голодомору. В документах, підписаних ієрархами, то зникає, то з’являється слово «геноцид».

Минулого четверга українські інформагенції отримали сенсаційний документ. Українська Православна Церква розіслала до мас-медій звернення з нагоди скорботної дати – 75-річчя Голодомору 30-их років в Україні. Відозву Священного Синоду підписав митрополит Володимир. Сенсація – у тексті, де вперше від імені церкви Московського патріархату Голодомор названий геноцидом.

«На щедрому українському чорноземі вмирали у страшних муках мільйони людей, – мовиться у документі. – Цей Геноцид був намаганням знищити саму душу народу».

Втім, щойно слово пролунало, почалося незрозуміле. Цього ж дня на офіційному сайті церкви з’явилося те саме звернення у дещо видозміненому вигляді. Замість слова «геноцид» на сайті стояло «Голодомор», і цитата виглядала так: «Голодомор був намаганням знищити саму душу народу».

Керівник прес-служби УПЦ Василь Анісімов, до якого звернувся тоді ж за роз’ясненнями «Голос Америки», у телефонній розмові заявив:

«Згадки про «геноцид» у зверненні нема, правильним слід вважати саме електронний варіант тексту».

А наступного дня в інтерв’ю виданню «Комерсант-Україна» керівник прес-служби наголосив: «Священний синод УПЦ Московського патріархату не визнавав Голодомор геноцидом – це лише помилка редактора. Просто спічрайтер, який готував текст, звик, що всі навколо говорять про геноцид, – пояснив Анісімов «Комерсанту» і додав, що якби він особисто «вичитував цей документ, замінив би слово «геноцид» якимсь нейтральнішим терміном».

А втім, незрозуміле на цьому на припинилося. Всупереч спростуванням прес-служби, не чути спростувань самих ієрархів. А на офіційному сайті Української Православної Церкви Московського патріархату текст звернення знову з’явився у своїй первісній редакції – зі словом Геноцид.

Чим пояснити ці метаморфози? Ось що каже з цього приводу речник Православної Церкви Київського патріархату – єпископ Євстратій Зоря:

«Я думаю, що проблема у тому, що різні сили діють в середовищі Української Православної Церкви в єдності з Московським патріархатом. Можливо, не всім було до вподоби, що в зверненні було сказано про геноцид. Можливо, хтось пробував перестрахуватися».

Проте остаточна оцінка УПЦ Московського патріархату очевидна, і це визнання Голодомору геноцидом, – вважає єпископ Євстратій:

«Я думаю, що явно не прес-служба вирішує, а вирішує керівництво, і тому зрештою ми бачимо слово геноцид в означенні того, чим є Голодомор. І з іншого боку, ми не бачимо жодних офіційних заперечень цієї інформації, яка пройшла. І це доводить, що УПЦ в єдності з Московським патріархатом дала саме таку оцінку. Тому я думаю, що зрештою офіційна остаточна оцінка, яка дана з боку керівництва, що Голодомор є геноцидом».

Речник Київської патріархії додав, що його церква вітає заяву Московського патріархату. Він нагадав також, що Київський патріарх оприлюднив власне звернення до роковин Голодомору, яке не залишає запитань щодо ставлення церкви до цієї трагедії:

«Не так, знаєте, обережно, одним словом, яке то з’являється, то зникає, а все-таки більш чітко і конкретно».

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG