Спеціальні потреби

УПЦ Московського патріархату засудила Голодомор


Штучний голод 30-их років був злочином, спланованим більшовиками. Це визнала Українська Православна Церква Московського патріархату. У своєму зверненні з нагоди скорботної дати – 75-ї річниці Голодомору 32-33-их років в Україні – Священний Синод УПЦ-МП наголосив:

«У 30-ті роки Україна вперше пережила штучний голод, масове вбивство мільйонів своїх громадян, цинічне, цілеспрямоване, безжальне».

Документ, оприлюднений на офіційному сайті УПЦ Московського патріархату, підписав предстоятель церкви митрополит Володимир, та інші члени Синоду. І хоч у відозві немає слова «геноцид», зроблені оцінки достатньо революційні як для церкви, підпорядкованої Москві. Звернення уже привітала інша Українська Православна Церква Київського патріархату. Переломним вважає його речник Київської патріархії – єпископ Євстратій Зоря:

«Раніше подібних звернень не було. Були слова про те, що треба молитися за упокоєння і так далі, але таких чітких яскравих оцінок не було».

Як нагадав єпископ Євстратій, «перша ластівка» з’явилася торік. Тоді кілька українських церков оприлюднили спільне звернення, підписане, у тому числі, митрополитом Володимиром. Там є слова про Голодомор як геноцид українського народу – як це визначив закон, прийнятий Верховною Радою. Нині ж зроблено ще один крок – уже не спільне міжконфесійне, а власне звернення Української Православної Церкви Московського патріархату. Як каже єпископ Євстратій, це свідчить про те, що політика УПЦ-МП змінюється, а отже, з’являється й надія на взаєморозуміння:

«Ця церква з української по офіційній назві стає все більш українською по своїй суті. Менше звертає уваги на позицію Москви, а все більше усвідомлює себе як церква, яка служить в Україні для українського народу, для його спасіння і яка є невід’ємною частиною цього народу, його історії, його перемог і його трагедій.

Це позитивне явище, і ми сподіваємося, що воно свідчить про глибокі внутрішні процеси, які зрештою приведуть до того, що ця церква зрештою буде українською церквою, і тоді ми зможемо подолати те розділення, яке, на жаль, існує, досить швидко».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG