Спеціальні потреби

Про складність механізму виборчої системи США


Президента США не обирають безпосередньо американські громадяни, а так звана колегія виборців – це 538 представників від 50 штатів і столиці Вашингтона. Результати їх підрахунку затверджуються на спільній сесії Конгресу. На випадок, якщо голоси колегії виборців розділяться порівну між кандидатами у президенти, то переможця визначатимуть законодавці Палати представників. Але якщо їм не вдасться погодити кандидатуру, то долю виборів вирішуватимуть у Сенаті. На перший погляд ця система може здатися складною і заплутаною. Однак, на думку її розробників, суть системи у тому, щоби гарантувати усім штатам рівне представництво і запобігти приходу до влади диктатора.Переможцем виборів президента США не обов’язково стане кандидат, який набере найбільшу кількість голосів загалом по країні. Справа у тому, що американці не голосують за президента напряму. Насправді вони голосують за членів колегії виборців, які 15 грудня обиратимуть президента, виходячи з результатів виборів у тому чи іншому штаті. Загалом колегія виборців нараховує 538 осіб і порядок її роботи чітко визначений Конституцією США. Кожен штат має різну кількість представників у колегії виборців, яка є пропорційною до кількості населення цього штату. У разі перемоги кандидат забирає усі голоси цього штату. Лише два штати – Небраска і Мейн є винятком з цього правила. Вони розподіляють голоси членів своїх виборців відповідно до результатів всенародного голосування. Для того, щоб стати президентом треба набрати 270 з 538 голосів. Професор університету Джорджа Вашингтона Денніс Джонсон зазначає:

«Коли ти думаєш про стратегію виборів, найважливіше пам’ятати про число 270. Це те число, що забезпечить перемогу. 270 є тією магічною цифрою, яку прагне отримати кандидат».

Втім професор Американського університету Куртіс Ґенґ каже, що, намагаючись назбирати потрібну кількість так званих колегіальних голосів, кандидати обирають різну стратегію:

«Кожен кандидат у цій поляризованій країні починає з підрахунку голосів виборців у тих штатах, де він має найбільше шансів перемогти, а відтак у штатах, де він зазнає поразки».

Але є чимало штатів, де важко передбачити перемогу того, чи іншого кандидата заздалегідь. Саме у таких штатах республіканці та демократи активно працюють з виборцями. Стратег демократів Пітер Фен зазначає:

«Доводиться робити надзвичайно важкий вибір, коли вирішуєш проводити кампанію – де саме її проводити, на що варто витрачати гроші, на чому краще зосередити зусилля, щоб отримати 50% плюс один голос, необхідні для перемоги».

Інколи боротьба у цих штатах обертається скандалом, як наприклад під час виборів 2000-го року. Демократ Альберт Ґор переміг свого опонента республіканця Джорджа Буша за результатами всенародного голосування, однак у штаті Флорида результати виявилися надто близьким. Кілька тижнів сторони з’ясовували де і як перераховувати бюлетені. У решті решт кампанія Буша потягла цю справу до Верховного суду. 13 грудня найвищий судовий орган зупинив перерахунок, і голоси виборців Флориди віддали Бушу.

Американська система обрання президента викликає палкі дебати щодо її демократичності, однак професор Джонсон каже, що кожного разу розмови щодо її ліквідації і переходу до прямого голосування закінчуються безрезультатно, оскільки система влаштовує обидві партії:

«Партії щоразу обмірковують стратегії, придивляються до карти, і відтак кажуть: “Знаєте що, ми залишаємо все по старому – переможець забирає собі все”».

Ще одна відмінність американських виборів це те, що вони відбуваються у вівторок, робочий день. Ця традиція, як і система колегіальних голосів, має давнє історичне коріння.

Якщо сьогодні прийти на виборчю дільницю для багатьох американців не становить проблем, то коли люди пересувалися кіньми, а виборчих дільниць була обмежена кількість, це було проблематично. Понад 150 років тому Конгрес обрав днем виборів перший вівторок листопада з двох причин. По-перше, США були країною фермерів, і на початку листопада врожай вже був зібраний. А вівторок обрали через те що у неділю відбуваються религійні служби, а понеділок відвели на те аби люди могли добратися до місця проведення виборів. В Америці активізувався цілий рух активісти якого називають голосування у вівторок застарілою традицією і лобіюють перенесення виборів на вихідні дні.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG