Спеціальні потреби

Донецьк хоче заборонити відкриття українських шкіл


Українські школи в Донецьку непотрібні і зайві. Про це заявив секретар Донецької міськради Микола Левченко, пояснюючи рішення, винесене місцевими депутатами. Як твердить посадовець, заборона відкривати в Донецьку нові українські школи має на меті “стримати насильницьку українізацію”. В інтерв’ю пресі Левченко наголосив, що це демократичний крок, і послався на статистичні дані, згідно з якими 85% мешканців Донецька називають рідною мовою російську. Наразі в Донецьку діє 34 українські школи, у яких навчається одна п’ята частина усіх школярів міста.

Скандальна поправка, прийнята 20 травня на сесії міськради, має назву “Про хід виконання Комплексної програми розвитку освіти у місті Донецьк на 2006 – 2010-ий роки”. Документ дає вказівку міському управлінню освіти “не допускати планового збільшення кількості учнів, що навчаються українською мовою, а також розширення мережі україномовних шкіл і класів”. Заборона поширюється також на дитсадки та дошкільні групи з українською мовою навчання: планове відкриття нових пропонується припинити.

Ідея обмеження української мови була схвалена майже одноголосно: “за” проголосували 55 із 58 депутатів, присутніх на сесії. Проте міський голова цього документа не підписав. У четвер мер Донецька Олександр Лук’янченко призупинив рішення міськради, назвавши його “не дуже толерантним”. Тепер пропозицію винесуть на повторний розгляд сесії.

А тим часом експерти називають провокацією спроби деяких органів місцевої влади обмежити в правах державну мову. Голова Всеукраїнського товариства “Просвіта”, народний депутат від БЮТ Павло Мовчан зазначив:

“Це прерогатива виключно Верховної Ради, яка може змінити статтю 10. Проте цього ніхто ніколи не зробить, тому що це нові конституційні засади. Державність мови, як і унітарність, цілісність країни, не підлягає жодним ревізіям. І тому ці самодіяльні прояви органів самоврядування – це є низка провокацій, які тривають уже не один рік. І вже були випадки, коли Донецька і Харківська обласні та міські ради приймали подібні рішення. Тоді ми зверталися, я особисто звертався до прокуратури, ці їхні ухвали були визнані нечинними. Тобто це чергова спроба ескалації, у зв’язку з послабленням внутрішньої коаліційної єдності, послабленням уряду, послабленням української влади завжди виникають такі епізоди. Так що нам треба консолідуватися, аби не давати приводу будь-яким опонентам переглядати і ревізувати не тільки Конституцію, а й наше історичне право”.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG