Спеціальні потреби

Потенціал України на ринку Інтернет-технологій


Рівень економічної співпраці між Україною та США збільшується щороку. На сьогодні товарообіг між державами складає два мільярди 600 мільйонів доларів, в той час як позаминулого року він становив лише півтори мільярда. Важливу роль у цьому процесі відіграє Українсько-американська бізнес-рада, яка сприяє налагодженню взаємин між бізнесменами обох країн. Днями у Вашингтоні рада організувала конференцію, присвячену розвитку ринку комп’ютерних та Інтернет- технологій в Україні.

Конференція у Вашингтоні зібрала фахівців та лідерів ринку комп’ютерних та Інтернет-технологій з України та США. Усі вони погодились з тим, що Україна має величезний, ще не використаний потенціал у цій галузі, перш за все завдяки висококваліфікованим інженерам. Голова компанії “Іпам Системз” Аркадій Добкін зокрема нагадав, що його компанія одна з перших 15 років тому почала надавати послуги на ринку комп’ютерних технологій, завдяки інженерам та комп’ютерщикам з колишнього Радянського Союзу. Зараз “Іпам Cистемз” одна з лідерів на ринку, у якій працюють чотири тисячі працівників з Росії, України та Білорусі. Вже до кінця цього року, за словами Добкіна, лише в Україні на компанію буде працювати майже тисяча фахівців. Він каже, що система технічної освіти в Україні робить українських комп’ютерщиків високо конкурентною робочою силою:

“Існує глобальний ринок талантів. І історично Україна є добре збалансованою країною з великою кількістю добрих університетів, які випускають фахівців на ринок високих комп’ютерних технологій. Україна має своє місце на глобальній карті ринку ІТ і може надавати послуги для Північної Америки, Європи і навіть Росії”.

Представники компаній, які працюють у галузі комп’ютерних технологій та комунікацій, кажуть, що Україна потенційно може легко конкурувати з такими потужними гравцями на цьому ринку, як Індія, Китай, Ірландія чи Ізраїль у виконанні замовлень на розробку комп’ютерних програм та інших високотехнологічних продуктів. Аркадій Добкін каже, що український уряд має зрозуміти, що розвиток цього ринку може потенційно принести великі доходи для держави, і відповідно він має створити сприятливі умови для розвитку комп’ютерного бізнесу, як це було зроблено у країнах, які нині є лідерами на ринку:

“Важливо, що немає необхідності нічого придумувати, це було зроблено в Індії, це було зроблено в Ірландії. Просто подивіться як це зробили вони і повторіть. Дуже просто. Водночас Україна явно має переваги. Ні в Ірландії, ні в Індії не було системи доброї освіти, в Україні вона досі є, тому це великий шанс”.

Втім, на думку фахівців, на сьогодні Україна таки значно відстає навіть від сусідніх країн Білорусі чи Грузії у запровадженні законодавства, яке б сприяло розвитку комп’ютерних технологій. Так, зокрема, каже Юрій Савицький, один з доповідачів на конференції та власник компанії “Совтлайн” – однієї з лідерів на ринку комп’ютерних технологій в Україні:

“Досі немає розуміння, що ІТ-бізнес є базою економіки. Якщо ви подивитесь на офіційну статистику такого бізнесу як надання послуг на ринку програмного забезпечення не існує, а цей вид бізнесу надзвичайно розвинувся за останні роки і приносить надзвичайні прибутки для України. Однак Міністерство статистики цього не помічає, бо весь обіг тут проходить в Інтернеті”.

За словами пана Савицького, такі конференції є нагодою представити можливості України, знайти нових партнерів та нові ринки для українських фахівців:

“Не лише Сполучені Штати, але й інші країни можуть принести інвестиції на український ринок, принести гроші. Ми маємо багато інженерів, але ці інженери потребують грошей. І для нас це також ринок, на якому Україна може легко конкурувати. Важливо те, що цей бізнес не вичерпує ресурсів України, він лише збільшує кількість ресурсів, оскільки це відновлювальні ресурси”.

З ним погоджується Голова Українсько-американської бізнес-ради Морґан Вільямс. Він каже, що потенціал України є великим, але уряд має приділити більше уваги розвитку та поширенню комп’ютерних технологій та посприяти розвитку цього ринку:

“Можливості України у створенні комп’ютерних програм на замовлення великих компаній є надзвичайно високими, але інфраструктура комп’ютерного забезпечення в Україні дуже погано розвинута. Лише 10-20% населення мають доступ до Інтернету. Школи, лікарні, пожежні станції та міліцейські дільниці не під'єднані до світової мережі. І тому є критично важливим, щоб український уряд почав будувати нову модерну, високорозвинену систему Інтернет-зв`язку. Оскільки це визначатиму ефективність розвитку бізнесу та економіки загалом”.

На те, що високі технології стануть частиною експорту України сподівається і посол України у США Олег Шамшур:

“Я вважаю, що обличчя України у розподілі праці на світовому ринку надалі буде все більше визначатись саме передовими технологіям. Буде не тільки метал, не тільки сільськогосподарська продукція, але безумовно інформаційні технології. Цей ринок, як засвідчив семінар, дуже швидко розвивається, хочеться сподіватись, що цей розвиток буде стабільним. Я вважаю, що є розуміння з боку уряду, політичних сил, капітанів нашої індустрії, щодо необхідності розвитку цього сектора економіки”.

Організатори конференції, представники Українсько-американської бізнес-ради кажуть, що проведенням подібних дискусій та презентацій вони намагаються допомогти бізнесменам обох країн відкрити для себе нові ринки.

Директор по роботі з членами бізнес-ради Ірина Телюк зазначає: “Багато компаній з України шукають вихід, і нас це надзвичайно тішить. Так само ми допомагаємо американським бізнесам зайти на Україну і зробити правильні стратегічні рішення і обрати правильних стратегічних бізнес партнерів”.

І цей взаємний інтерес постійно зростає. Ще минулого року Українсько-американська бізнес-рада налічувала лише 22 компанії. У 2008-му році кількість членів організації збільшилась утричі. І, на переконання експертів, це демонструє неабиякий потенціал у перспективі розвитку американсько-української економічної співпраці.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG