Спеціальні потреби

Роль афро-американців у побудові американської держави


У Сполучених Штатах лютий – місяць історії афро-американців, коли щороку відзначають внесок та роль чорношкірого населення у розвиток американського суспільства. Серед багатьох різних заходів цього року влаштовано пересувну виставку, яка демонструє, як і ким будувався Капітолій.

Капітолій Сполучених Штатів – одна з найвідоміших споруд в країні. Цей білий будинок з величавим куполом служить символом представницької демократії Америки. Проте, донедавна мало було відомо про людей, які звели будівлю, де народжується американське законодавство. На разі ж пересувна виставка під назвою “З тіні свободи” демонструє, що Капітолій був збудований переважно чорношкірими рабами. Роботи велися з кінця XVIII-го століття до 1863-го року.

Куратор виставки Фелісія Бел каже, що в ті часи чорношкірих рабів використовували для спорудження багатьох державних будинків по всій країні:

“Раби мали високий рівень навичок, тому їх часто використовували для зведення інших видатних споруд, навіть до побудови Капітолію. Адже, раби відіграли значну роль у розбудові структури урядових споруд Америки, та її міських центрів загалом”.

На виставці показано, як проходив відбір рабів для побудови Капітолію та на яких умовах вони працювали. Згідно архівними матеріалами, підрядники платили білим рабовласникам за використання їхніх рабів як тимчасових робітників. Фелісія Бел зазначає, що самі ж раби одержували плату тільки за роботу ввечері, в неділю і у свята:

“Документи вказують на те, що рабовласники отримували плату за надання їхніх робітників. Часом йшлося про одного робітника, часом про кількох. Як правило, за одного раба платили п’ять доларів на місяць, що на той час була непогана сума”.

Раби працювали пліч-о-пліч з білими робітниками – тесали дерево, доставляли каміння, робили інші будівельні роботи. Іронією є той факт, що шестиметрову Статую Свободи, яку під час громадянської війни поставили на верхівку купола Капітолію, вилив з бронзи раб Філіп Рід. Серед документів, представлених на виставці – спогади мандрівника з Польщі, який побував на будівництві Капітолію.

Фелісія Бел: “Він говорив про те, що білі робітники пиячили у той час, як раби працювали за всіх. Він пригадує, як був приголомшений, коли дізнався, що цим трудягам навіть не платили, що всі гроші йшли їхнім білим власникам”.

Виставка вже відвідала ряд навчальних закладів по всій країні. Серед них – Говардський університет у Вашингтоні. У цьому закладі переважно навчаються чорношкірі студенти, як от Нійон Крофорд:

“Нарешті ця інформація стає доступною і більше людей можуть довідатись про ці історичні факти. Наприклад, я особисто, багато пізнав з цієї виставки – хто будував Капітолій, як це відбувалося. До цього ми насправді не знали, який внесок чорношкірі зробили у справу побудови державності”.

Фелісія Бел вважає, що не слід замовчувати історію Капітолію через те, що питання рабства в американському суспільстві є дуже делікатним. Виставка, – каже вона, – показує наскільки важливу роль відіграли афро-американці не лише у спорудженні Капітолію, але й у побудові американської держави.

XS
SM
MD
LG