Спеціальні потреби

Сенатор Луґар мав зустріч з Вiктором Ющенком


В Україні перебуває делегація на чолі із головою сенатського комітету з мiжнародних справ США Ричардом Луґаром. Він зустрівся із українським президентом та іншими урядовцями. За візитом слідкував наш кореспондент Руслан Дейниченко. З ним розмовляв Iгор Гулявий.

IГ: Президент Ющенко під час зустрічі із паном Луґаром заявив про очікування візиту в Україну президента Сполучених Штатів у квітні. Коли саме він може відбутися?

РД: Узгоджених термiнiв вiзиту президента США ДжорджаБуша в Україну немає. Принаймні у Посольствi США у Києві не знають i не підтверджують, що такий візит може вiдбутися саме у квiтнi [про що Вiктор Ющенкo головрив сьогоднi]. Втiм у Посольствi кажуть, що Джордж Буш хоче вiдвiдати Україну i слова Вiктора Ющенка скоріше за все слiд сприймати як запрошення президента США вiдвiдати Київ. Тобто про ймовірні термiни вiзиту Джорджа Буша поки що говорити рано. Я нагадаю також, що візит американського президента вже декілька разiв переносився i головно через складну політичну ситуацію в Українi. Одного разу вiн переносився через те, що не була сформована урядова коаліція у Верховнiй Радi i, відповідно, тривалий час не було уряду. I оглядачi кажуть, що США трактують вiзити своїх президентiв до якихось країн як знакові – або вони хочуть ними заохотити уряди інших країн, або навпаки, якимось чином скорегувати полiтику тiєї країни, до якої їде американський президент або налагодити стосунки. Новодять приклад Грузії. Після Революції троянд візит Буша був сприйнятий дуже позитивно i так само нагадують український досвід, коли президента Кучму не тільки американський президент, але i лiдери інших країн довгий час ігнорували. Втiм шанси того, що візит президента Буша в Україну вiдбудеться ще до закінчення термiну його повноважень зберiгаються.

IГ: Ющенко і Луґар обговорили питання співпраці в енергетичній сфері. Про які саме проекти йдеться?

РД: Тут декiлька можливих напрямкiв спiвпрацi, зокрема це нафтопровiд Одеса-Броди щодо його добудови. Американськi компанiї, якi видобувають сировину на Каспiї можуть сприяти наповненню саме цiєї труби. Я нагадаю, що саме це одна з головних проблем, чому цей нафтопровiд не працює в європейському напрямку. Також багато американських компанiй почали працювати на українському ринку у сферi ядерної енергетики, зокрема постачають паливо на українськi атомнi станцiї, а також американська компанiя Holtec розпочинає будiвництво сховища для вiдпрацьованого ядерного палива. Ще одна компанiя розпочинає видобування нафти i газу на шельфi чорноморського узбережжя. Саме цi теми i могли бути темами переговорiв мiж українським президентом i сенатором Луґаром i зустрiчi американського сенатора ще триватимуть завтра, зокрема з українськими урядовцями – тому ми i надалi слiдкуватимемо за цим вiзитом.

XS
SM
MD
LG