Спеціальні потреби

Вчені винайшли аналог ембріональних клітин


Вчені оголосили про сенсаційне відкриття у сфері генетики. Їм вдалося створити стовбурові клітини без використання клітин людських ембріонів, як це робилося доcі. Еквівалент ембріональних клітин, на думку вчених, можна буде отримати зі звичайних тканин людської шкіри. Нове відкриття, зможе бути використане для лікування багатьох досі невиліковних хвороб. Воно також зніме існуючі моральні питання щодо використання клітини людських ембріонів, чи їх клонування.

Це відкриття вже назвали історичним. Дослідницьким групам у США та Японії в лабораторних умовах вдалося створити аналог ембріональних клітин зі звичайних клітин шкіри людини.

Дослідник Гарвардського інституту стовбурових клітин Джордж Дейлі зазначає:

“Науковці добилися того, щоб клітини шкіри перебрали на себе властивості ембріональних клітин. А з них можна виростити будь-яку клітину організму”.

Наприклад клітини серця, мозку чи нервові клітини. Це дає величезні сподівання хворим на хвороби Альцгеймера і Паркінсона. До впровадження цього відкриття в широку практику можуть пройти десятки років. Але вже зараз колишні опоненти використання ембріональних клітин в медицині кажуть, що це відкриття практично припиняє моральні дебати. Тепер для виділення стовбурових клітин не потрібно вбивати людський ембріон чи клонувати його.

Лікарі з фондy колишнього актора Майкла Джей Фокса, який тепер страждає від недуги Паркінсона, заявили що стовбурові клітини є найважливішою ланкою в розумінні того, як розвиваються клітини і як вони перетворюються з одного типу в інший. Опоненти менш оптимістичними. Вони кажуть, що один новий шлях не означає, що треба припинити шукати інші шляхи.

Наука поки не є досконалою. Гени, що відповідають за перепрограмування клітини потрапляють туди з вірусами і це потенційно може викликати інші серйозні проблеми. Що найбільше хвилює, так це коли вірус потрапляє в ДНК клітини, він може бути не передбачуваним, може спричинити рак.

Дослідження професорів з Америки та Японії було опубліковано в журналах “Science” та “Cells”. Вчені сподіваються, що зважаючи на швидкість наукового прогресу в наш час, їм вдасться вже за 10 років вивести своє відкриття з лабораторій у медичну практику.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG